Rusza 15. edycja akcji #EkoWalentynki

Czas1 min

Ruszamy z 15 edycją akcji #EkoWalentynki. Działamy w całej Polsce od Bugu po Odrę, od Tatr po Hel – mówi inicjator i główny koordynator akcji ekolog Dominik Dobrowolski. Akcja #EkoWalentynki ma na celu nie tylko zbieranie zużytych baterii, ale także edukowanie społeczeństwa na temat odpowiedzialnego postępowania z elektrośmieciami.

A dlaczego należy zbierać baterie i jak należy segregować zużyte?

Ważne jest, aby baterie wrzucać do specjalnych pojemników, a nie do zwykłych śmieci. Dzięki temu można uniknąć mieszania ich z innymi odpadami. Kiedy zużyte baterie i akumulatory są zbierane w sposób selektywny, można odzyskać z nich cenne substancje, takie jak aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć, a także tworzywa sztuczne i papier. Te substancje mogą być ponownie wykorzystywane w różnych procesach przemysłowych, co pomaga oszczędzać surowce naturalne, paliwa kopalne, energię i wodę.

Ważne, żeby oddzielać akumulatory i baterie od innych odpadów. Przed wyrzuceniem przedmiotów takich jak zabawki, narzędzia, czujniki, LED’y, odzież i obuwie ze świecącymi elementami, zawsze sprawdzaj, czy w środku nie ma ukrytej baterii lub akumulatora.

Akumulatory przenośne i baterie powinny być wrzucane do specjalnych pojemników, które można znaleźć w coraz większej ilości miejsc, w urzędach, szkołach oraz na stacjach benzynowych. Baterie są również zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w placówkach oświatowych i w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.

Jeśli chcesz pozbyć się baterii i elektroodpadów, możesz je również oddać bezproblemowo i bezpłatnie do PSZOKów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), które znajdują się w każdej gminie w Polsce. Dodatkowo, w ramach programu „Zbieraj z Klasą”, każda szkoła może się zarejestrować i zbierać zużyte baterie, zdobywając punkty, które później można wymienić na przybory szkolne. Więcej informacji znajduje się na stronie: Zbieraj z Klasą.

A w ramach #EkoWalentynek już 15. zapraszamy do zbiórki.  Akcja będzie trwała od 14 lutego do 22 kwietnie, kiedy podsumujemy zbiory. Każdy może zbierać baterie we własnym domu. Placówki oświatowe, urzędy, firmy mogą też bezpłatnie otrzymać pojemniki do zbiórki, tak aby akcja i selektywna zbiórka trwała non stop przez cały rok. W ciągu 15 lat uzbieraliśmy już w ramach akcji EkoWalentynki przeszło 20 mln sztuk baterii, które trafiły do recyklingu, a nie do środowiska zatruwając Ziemię!

Dodatkowe informacje:

Dominik Dobrowolski, tel. 697092978, dominik@cycling-recycling.eu