Rybnik otrzymał 11 mln zł na Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych

Marc_Osborne/Getty Images Źródło: iStockphoto
Czas1 min

11 mln zł pozyskało Miasto Rybnik na realizację Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych. Projekt realizowany będzie od września 2023 do czerwca 2026 r.

Projekt „Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku” został przygotowany przez pracowników Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta i Zespołu Szkół Technicznych. Do współpracy zaproszono partnerów wyłonionych w konkursie otwartym i są nimi: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Główny Instytut Górnictwa oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa.

Projekt zakłada remont i wyposażenie jednego z budynków Zespołu Szkół Technicznych na potrzeby nowoczesnego centrum, w którym powstaną pracownie ze stanowiskami egzaminacyjnymi, pracownie systemów górniczych i pracownie VR. Zostanie również zmodernizowana przyszkolna sztolni, do której zakupione będzie wyposażenie, powstanie też platforma zdalnego nauczania.

W ramach projektu zaplanowano utworzenie modeli 3D z wieloelementowych urządzeń górniczych na potrzeby szkoleń. Realizowane będą szkolenia uczniów, nauczycieli i pracowników branży górniczej z zakresu nowych technologii górniczych, szkolenia dozoru średniego i wyższego szczebla w ramach Akademii Górniczej oraz organizacje konferencji branżowych.

W projekcie zaplanowano także powołanie Rady Branżowego Centrum Umiejętności – w jej skład wejdą wszyscy przedstawiciele partnerstwa – realizującej kontrolę i kreowanie procesów naukowych.

Branżowe Centrum Umiejętności

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) będą całkowitą nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego. BCU połączą działania szkół, uczelni i pracodawców.

Będą to zaawansowane technologicznie i ukierunkowane branżowo placówki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w zakresie jednej z dziedzin zawodowych ujętych w danej branży. Powstaną przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego i będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki. Dodatkowymi partnerami projektów mogą być uczelnie, instytuty badawcze lub przedsiębiorstwa właściwe dla dziedzin, których dotyczy projekt.

Oferta BCU będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników, w obszarze danej dziedziny zawodowej.

Źródło: Miasto Rybnik/Ministerstwo Edukacji i Nauki