Samoprzylepna taśma biobójcza – nowy wynalazek naukowca

Sposób otrzymywania samoprzylepnej taśmy o właściwościach biobójczych opatentował naukowiec ZUT w Szczecinie. Zastosowany w tym wynalazku klej na bazie silikonu wykazuje wyjątkową odporność na wysokie temperatury (do 300 stopni Celsjusza). Dzięki temu taśma może być wykorzystana w nietypowych miejscach.

Jak tłumaczy pomysłodawca, dr inż. Adrian Krzysztof Antosik z WTiICh, nośnik taśmy samoprzylepnej zawiera olejki eteryczne uwalniane w czasie – to właśnie przez to wykazuje ona właściwości biobójcze.

Bakteriobójcza, samoprzylepna, termoodporna taśma znajdzie zastosowanie w przemyśle ciężkim i samochodowym, ciepłownictwie czy kosmonautyce. Taką taśmę można naklejać np. w autach chłodniach, garderobach, pomieszczeniach szpitalnych czy pełniących funkcje laboratoryjne. Taśma jest tworem na tyle elastycznym, że możliwe jest przyklejenie jej na nietypowych, trudno dostępnych powierzchniach. Świetnie sprawdzi się do oklejania na wszelkiego rodzaju instalacjach, a także w systemach chłodzących urządzenia fotowoltaiki. Wszędzie tam, gdzie chcemy utrzymać jak najbardziej sterylne warunki.

Wynalazca prowadzi obecnie rozmowy z firmami zainteresowanymi wdrożeniem pomysłu.

Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny