Samorządy czekają na inwestycje w wiatraki

Czas1 min

– Inwestycje w farmy wiatrowe to nie tylko inwestycje w czystą energię, ale także ogromne perspektywy dla mieszkańców – mówi Michał Michalik, wójt Gminy Rawa Mazowiecka. Samorządowcy zgodnie podkreślali rolę OZE w rozwoju wsi, w tym energetyki wiatrowej podczas XX Kongresu Gmin Wiejskich.

Podczas XX Kongresu Gmin Wiejskich ponad 400 gmin dyskutowało o bieżących wyzwaniach, stojących przed obszarami wiejskimi. Wśród kluczowych tematów znalazła się energetyka wiatrowa, która przy odpowiednich regulacjach może wesprzeć gospodarkę regionalną i zapewnić samorządom tańszą, zieloną energię.

Na wydarzeniu Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej razem z firmami: Re-Source Poland Hub, WindEurope, Alseva, European Energy, EDP Renewables oraz RWE stworzyło strefę „Energia z wiatru szansą dla gmin”, która przez dwa dni była miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie energetyki wiatrowej.

– Energetyka wiatrowa na lądzie to realne korzyści, z których korzystają bezpośrednio gminy, a przede wszystkim mieszkańcy. Za inwestycjami w farmy wiatrowe stoją istotne wpływy do lokalnych budżetów i dynamiczny rozwój samorządów. Zwłaszcza dziś, wobec niepewności w planowaniu wpływów budżetowych współpraca gmin z inwestorami energetycznymi może stanowić solidny fundament myślenia o przychodach – wskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

– Zniesienie blokady dla wiatraków oznacza zwiększenie potencjału wiatru na lądzie, co w ciągu 2-3 lat przełoży się na nowe inwestycje w zieloną energię – najtańszą, bezpieczną, budującą naszą niezależność energetyczną. Skorzysta na tym polskie społeczeństwo, przemysł i gospodarka oraz lokalne samorządy, które nie tylko otrzymają potężny zastrzyk reperujący budżety, ale za wiatrakami do gmin przyjdzie przemysł, który jest dziś tam, gdzie zielona energia – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Na taki ruch czeka bardzo wiele samorządów, które upatrują licznych korzyści w budowaniu na ich terenie farm wiatrowych. To szansa na współpracę gmin z inwestorami, by podjąć dialog dotyczący przyszłych inwestycji.

– Inwestycje w farmy wiatrowe na terenie gminy Rawa Mazowiecka to nie tylko inwestycje w czystą energię, ale także ogromne perspektywy dla mieszkańców. Dzięki zrealizowanym do tej pory projektom udało się np. zmodernizować szkoły, drogi, wybudować nowe świetlice. Środki pozyskane z tytułu podatku od nieruchomości wykorzystywane są również jako wkład własny podczas ubiegania się o środki unijne do realizacji innych, lokalnych przedsięwzięć. Energia z wiatru to także stabilizacja dostaw energii elektrycznej, a jednocześnie wyzwanie dla PSE w zapewnieniu właściwej infrastruktury przesyłowej – mówił Michał Michalik, wójt Gminy Rawa Mazowiecka

Źródło: PSEW