Statkraft i Air Liquide zawarły umowę VPPA

Czas1 min

Od 2024 roku Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, będzie dostarczał firmie Air Liquide certyfikaty energii odnawialnej z polskich farm wiatrowych. Francuska spółka wykorzysta pozyskaną energię do obniżania emisyjności procesów operacyjnych prowadzonych w Polsce.

Wirtualna umowa PPA, określana również mianem finansowej, to innowacyjna transakcja bazująca na różnicy między ceną stałą a aktualną ceną rynkową. Zawarcie umowy tego typu jest korzystne zarówno dla producentów energii elektrycznej z OZE, jak i odbiorców przemysłowych w perspektywie długoterminowej. Umożliwia sprzedającemu zabezpieczenie określonego poziomu przychodów, a kupującemu przejrzystość i stabilność części kosztów pozyskiwania energii.

-Jesteśmy dumni z tego, że zostaliśmy wybrani jako partner pierwszej wirtualnej umowy na zakup energii elektrycznej podpisanej przez Air Liquide i możemy wspierać spółkę w osiąganiu lokalnych celów w obszarze dekarbonizacji. W Statkraft nieustannie dostosowujemy rozwiązania w zakresie energii odnawialnej do potrzeb naszych Klientów. Wierzymy, że przez tą współpracę umocnimy naszą pozycję jako partnera pierwszego wyboru dla europejskiego przemysłu – mówi Pieter Schipper, wiceprezes ds. północno-zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych w Statkraft.

Dekarbonizacja w Polsce

Przejście z tradycyjnych surowców na odnawialne źródła energii stanowi podstawę transformacji polskiego przemysłu. W ten sposób przedsiębiorstwa energochłonne i duże zakłady produkcyjne działające w branży dążą do znacznego zmniejszenia swojego śladu węglowego. Zawieranie umów zakupu energii (PPA) umożliwia im realizację celów dekarbonizacyjnych, przy jednoczesnym wsparciu finansowania nowych oraz funkcjonowania istniejących instalacji odnawialnych, napędzając tym samym odpowiedzialną przemianę polskiej energetyki w kierunku neutralności klimatycznej.

Statkraft działa w Polsce od 2018 roku w segmencie handlu energią odnawialną. Firma oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, jak również rozwija projekty farm wiatrowych, słonecznych oraz magazyny energii. W 2022 roku Statkraft otworzył w Warszawie biuro, poszerzając tym samym zakres lokalnej działalności o inwestycje w aktywa odnawialne. Spółka jest własnością państwa norweskiego i posiada rating kredytowy przyznany przez S&P na poziomie A.