Studiuj w Białymstoku „Zarządzanie Szkodami od Zwierząt Łownych i Chronionych”

Zakończenie studiów podyplomowych Zarządzanie szkodami od zwierząt łownych i chronionych fot. Jerzy Doroszkiewicz Politechnika Białostocka
2024-07-10 Zakończenie studiów podyplomowych Zarządzanie szkodami od zwierząt łownych i chronionych fot. Jerzy Doroszkiewicz Politechnika Białostocka
Czas2 min

Zakończyła się pierwsza edycja studiów podyplomowych „Zarządzanie Szkodami od Zwierząt Łownych i Chronionych” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Uroczystość wręczenia dyplomów dla absolwentów nowego kierunku studiów odbyła się 10 lipca 2024 r. w hali INNO-EKO-TECH. Wzięły w niej udział rodziny absolwentów, władze Wydziału, wykładowcy oraz partnerzy studiów podyplomowych, które organizuje Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej działający przy Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku.

Dla 28 absolwentów kierunku studiów podyplomowych „Zarządzanie Szkodami od Zwierząt Łownych i Chronionych” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej ten dzień był wyjątkowy. Odebrali bowiem dyplom studiów, który nadaje im nowe kwalifikacje zawodowe, szczególnie ważne w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, ale i pracy w jednostkach samorządu czy też w instytucjach ochrony przyrody. Wśród kończących dwa semestry nauki znaleźli się leśnicy, rolnicy oraz pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego. Kierunek został uruchomiony w 2022 roku na mocy porozumienia zawartego między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku i Politechniką Białostocką. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, w tym dr inż. Piotr Wawrzyniak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

„Zarządzanie Szkodami od Zwierząt Łownych i Chronionych” to oferta studiów podyplomowych dla pracowników samorządów (gmin, starostw, urzędów wojewódzkich), lasów państwowych, przedstawicieli kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) oraz organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą ochroną przyrody i doradztwem rolniczym.

– Absolwenci studiów podyplomowych ”Zarządzanie Szkodami od Zwierząt Łownych i Chronionych” uzyskają niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu ekonomii, rolnictwa i łowiectwa oraz leśnictwa, które stanowią podstawę do wykonywania zawodu rzeczoznawcy przygotowującego ekspertyzy na temat identyfikacji, szacowania i wyceny szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Zdobędą także najnowszą wiedzę dotyczącą przepisów prawnych związanych z odpowiedzialnością za szkody oraz umiejętności praktyczne w przygotowywaniu ekspertyz na temat identyfikacji i wyceny szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne i chronione – mówiła dr inż. Monika Puchlik z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu, Kierownik studiów podyplomowych na WBiNŚ.

Program studiów podyplomowych obejmuje treści nauczania związane z tematyką zarządzania szkód w uprawach rolnych, sadownictwie i gospodarce rybackiej przy wykorzystaniu technik teledetekcyjnych i metod fotogrametrycznych. Kierunek pozwoli absolwentom nabyć umiejętności w zakresie wyceny odszkodowań z uwzględnieniem kosztów wykorzystanych technologii rolniczych, a także zdobyć wiedzę z obszaru ubezpieczeń upraw rolnych i innych form działalności w kontekście szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta. Dodatkowym atutem jest również rozwijanie kompetencji miękkich – pracy w zespole, co jest nieodzownym elementem związanym z procedurami szacowania szkód i mediacji, prowadzonych zarówno w jednostkach samorządu terytorialnego, jak również administracji Lasów Państwowych, dyrekcjach ochrony środowiska i Polskiego Związku Łowieckiego.

Absolwenci studiów podyplomowych „Zarządzanie Szkodami od Zwierząt Łownych i Chronionych” będą przygotowani do:

  • sporządzania opracowań i ekspertyz uwzględniających aspekty prawne, ekonomiczne i środowiskowe w odniesieniu do szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta
  • pełnienia roli doradcy i eksperta posiadającego kompetencje w zakresie wyceny szkód, ich wymiaru gospodarczego i oddziaływania na funkcjonujące ekosystemy
  • prowadzenia mediacji społecznych z poszanowaniem zasad etycznych i interesów wszystkich stron konfliktów
  • podejmowania trudnych decyzji z zachowaniem norm moralnych w zakresie zarządzania szkodami od dzikich zwierząt uwzględniających różne uwarunkowania mające wpływ na analizowane zdarzenie
  • uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania szkodami od zwierząt łownych i chronionych.

Co ważne, zajęcia dydaktyczne mają nie tylko formę wykładów, ale i ćwiczeń oraz zajęć terenowych. Prowadzone są przez profesjonalną kadrę wyróżniającą się dużym doświadczeniem praktycznym i dydaktycznym. Studia wieńczy praca końcowa, która stanowi podstawę do zaliczenia seminarium. Uczestnik studiów podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie zarządzania szkodami od zwierząt łownych i chronionych.

Do 30 września 2024 r. trwa pierwsza tura rekrutacji studiów podyplomowych „Zarzadzanie szkodami od Zwierząt Łownych i Chronionych” 

Źródło: Politechnika Białostocka