Stypendia przemysłowe dla studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Czas4 min

Stypendia przemysłowe fundowane przez przedsiębiorstwa to dodatkowe wsparcie finansowe dla studentów studiów stacjonarnych I st. wszystkich kierunków, jakie prowadzi Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej. To jednocześnie możliwość zatrudnienia od razu po ukończeniu studiów. Program rozpocznie się w roku akademickim 2024/2025.

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej proponuje co najmniej 10 stypendiów dla studentów studiów stacjonarnych I st. prowadzonych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej: elektrotechnika, elektrotechnika – studia dualne, elektronika i telekomunikacja, cyfryzacja przemysłu, ekoenergetyka. To pierwsze takie stypendia w skali całej Politechniki Białostockiej. Nabór wniosków stypendialnych rozpocznie się 16 września 2024 roku.

– W naszej Uczelni można było do tej pory ubiegać się o stypendia socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora bądź zapomogę – przypomina dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej. 

– Stypendia przemysłowe fundowane przez przedsiębiorstwa to kolejny rodzaj wsparcia studentów, na razie tylko studiujących na Wydziale Elektrycznym. Już wkrótce takie programy powinny pojawić się w ofercie kolejnych Wydziałów – dodaje.  

Pierwsze stypendia studenci studiów stacjonarnych I st. prowadzonych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej otrzymają już jesienią 2024 roku, w roku akademickim 2024/2025. O stypendia przemysłowe mogą się ubiegać co najmniej studenci drugiego semestru studiów stacjonarnych. Pod uwagę będzie brana średnia ze studiów oraz dodatkowa aktywność studenta

Stypendium przemysłowe, fot. Politechnika Białostocka
Stypendium przemysłowe, fot. Politechnika Białostocka

– Rozpoczęcie programu stypendiów przemysłowych dowodzi wyjątkowego potencjału Wydziału Elektrycznego  -– mówi dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

–  Kandydaci na studia oraz studenci Wydziału Elektrycznego są poszukiwani przez intensywnie rozwijające się firmy, działające w obszarach elektrotechniki, energetyki, elektroniki, automatyki, wdrażania technologii cyfrowych i informatycznych w przemyśle oraz rozwiązań z zakresu energii odnawialnej. Przedsiębiorcy fundując stypendia chcą mieć w swoich szeregach specjalistów o najwyższych kwalifikacjach. Idea programu została sformułowana w trakcie spotkań Rady Przemysłowo-Programowej działającej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, grupującej między innymi przedsiębiorców z branży automatyki, elektrotechniki, elektroniki, technologii cyfrowych i informatycznych, energetyki, w tym energii odnawialnej – dodaje.

Fundatorzy stypendiów wskazują preferowane kierunki studiów, na których chcą ufundować stypendia dla wyróżniających się studentów, a zarazem zorganizować im praktyki i zaproponować miejsce pracy.

– Ten program  Wam, studentom daje możliwość poznania pracodawców, tym czym się zajmujemy w różnych obszarach działalności,  nam, pracodawcom – możliwość poznania studentów oraz wsparcia Was finansowo i określenia ścieżki kariery, tak aby zaraz po studiach stypendysta mógł trafić do firmy na wymarzone miejsce pracy – wyjaśnia Tomasz Michalik, Dyrektor Techniczny SMP Poland, jeden z inicjatorów uruchomienia programu stypendiów przemysłowych.

I przypomina, że to członkowie Rady Przemysłowo-Programowej Wydziału Elektrycznego w mijającej kadencji 2020-2024 wnioskowali o postanie programu stypendiów fundowanych przez pracodawców.

Do końca czerwca następujące firmy zgłosiły chęć przyznania stypendiów przemysłowych w roku 2024, w tym wskazując zainteresowanie studentami studiów stacjonarnych pierwszego stopnia:

  • SMP Poland Sp. z o.o. – kierunki Elektrotechnika, Elektrotechnika – studia dualne, Elektronika i Telekomunikacja
  • APS Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A. – kierunki Elektrotechnika, Elektrotechnika – studia dualne, Cyfryzacja przemysłu
  • Wschodni Front Sp. z o.o. – Cyfryzacja przemysłu
  • Signify Poland Sp. z o.o. Oddział w Kętrzynie – Elektrotechnika, Elektrotechnika – studia dualne, Elektronika i Telekomunikacja, Cyfryzacja przemysłu

Studenci będą kwalifikowani według następujących kryteriów:

Kryterium 1. Średnia ważona ocen ze studiów inżynierskich z zaliczonych semestrów studiów;

Kryterium 2. Dodatkowa aktywność Studenta potwierdzona pisemnym zaświadczeniem, certyfikatem lub referencjami, w ramach której brane będą pod uwagę:

– znajomość języków obcych,

– działalność w kołach naukowych lub organizacjach studenckich, publikacje,

– posiadane uprawnienia zawodowe, np. SEP, szkolenia, kursy, warsztaty,

– udział w wymianach międzynarodowych,

– dotychczasowe doświadczenie zawodowe: praktyki, staże, praca;

Kryterium 3. Wynik rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej przez Fundatora.

Wydział Elektryczny jako pierwszy w Politechnice Białostockiej wprowadza program stypendiów przemysłowych. To inicjatywa wpisująca się w jubileusz 75-lecia Politechniki Białostockiej i 75-lecia Wydziału Elektrycznego.

– Celem programu jest motywowanie studentów do dążenia do rozwoju osobistego, promowanie dobrych wyników w nauce oraz wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych, ważnych dla pracodawców – wyjaśnia prof. Butryło, Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. 

– Przyznawanie stypendiów przemysłowych ma na celu nie tylko wsparcie finansowe młodych ludzi, ale także zachęcenie ich do wyboru odpowiednich kierunków i specjalności kształcenia, aby darczyńca mógł czerpać korzyści z wykwalifikowanej kadry, która będzie w stanie wzmocnić jego zespół. Nadrzędnym zamierzeniem programu stypendialnego jest wspieranie wzrostu określonych sektorów przemysłowych związanych z obszarami elektrotechniki, elektroniki i telekomunikacji, automatyki i energetyki – dodaje.

Stypendium w wysokości co najmniej 1 000 zł będzie wypłacane przez rok akademicki (10 miesięcy dla studentów na 3 i 5 semestrze studiów) lub jeden semestr (5 miesięcy dla studentów na 7 semestrze studiów).

Stypendysta jest zobowiązany do odbycia obowiązkowej praktyki studenckiej w przedsiębiorstwie wskazanym przez Fundatora. Dodatkowo, po ukończeniu studiów I stopnia, Stypendysta zobowiązuje się przyjąć ofertę pracy proponowaną przez Fundatora i świadczyć pracę przez co najmniej rok, jeżeli Stypendysta otrzymywał stypendium przez 1-2 semestry, dwa lata w przypadku 3-4 semestrów pobierania stypendium, w pozostałych przypadkach trzy lata.

W przypadku podjęcia dalszego kształcenia na II stopniu studiów, Stypendysta można wystąpić do Fundatora o zgodę na odroczenie przyjęcia oferty pracy do czasu ukończenia ww. studiów.

W przypadku nieprzyjęcia przez Stypendystę oferty pracy złożonej przez Fundatora, Stypendysta jest zobowiązany do zwrotu otrzymanego stypendium Fundatorowi, na zasadach określonych w Umowie.

Regulamin przyznawania stypendiów fundowanych przez pracodawców dla studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej został określony Zarządzeniem nr 38/2024 Rektora PB z dnia 18.04.2024 r.

Źródło: Politechnika Białostocka