Prototyp symulatora R-GRID pozwala identyfikować najbardziej wrażliwe elementy sieci elektroenergetycznej i testować scenariusze ataków hybrydowych na infrastrukturę energetyczną. Projekt R-GRID jest finansowany w ramach programu NATO Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (NATO SPS) i prowadzony przez międzynarodowe konsorcjum instytucji z Polski, Finlandii i Ukrainy.
Sieci elektroenergetyczne to rozległe i bardzo złożone systemy, składające się z dużej liczby wzajemnie połączonych elementów, w tym elektrowni, linii przesyłowych, podstacji i sieci dystrybucyjnych. Zasoby przeznaczone do ochrony zawsze są ograniczone i z tego względu nie można zabezpieczyć każdego elementu systemu przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Dlatego naukowcy z zespołu badawczego „AI dla bezpieczeństwa” z IDEAS NCBR, polskiego ośrodka badawczo-rozwojowego w obszarze sztucznej inteligencji, we współpracy z partnerami opracowują aplikację R-GRID – prototyp symulatora sieci elektroenergetycznej, oparty między innymi o technologię AI i pozwalający na optymalizację zasobów ochrony.
Aplikacja R-GRID pozwala również określić, które miejsca w sieci elektroenergetycznej są szczególnie wrażliwe na uszkodzenie lub atak, a następnie zaplanować optymalny rozwój sieci elektroenergetycznej w celu wzmocnienia jej odporności i stabilności jej funkcjonowania. Narzędzie powstaje w ramach projektu R-GRID powołanego przez konsorcjum instytucji z Polski, Finlandii i Ukrainy w ramach programu NATO Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (NATO SPS).
– W ochronie obiektów i infrastruktury o szczególnym znaczeniu dla społeczeństwa nigdy nie mamy dość środków, by zabezpieczyć się przed wszystkimi prawdopodobnymi zagrożeniami. Należy znaleźć równowagę między kosztami poniesionymi na ich ochronę a oczekiwanym poziomem bezpieczeństwa. Okazuje się, że nowoczesne metody optymalizacji, wsparte metodami sztucznej inteligencji i teorii gier, pozwalają na znaczne zwiększenie efektywności ochrony i to w ramach już posiadanych zasobów, tj. bez angażowania dodatkowych istotnych środków finansowych – mówi dr hab. Tomasz Michalak, lider zespołu badawczego „AI dla bezpieczeństwa” w IDEAS NCBR, współdyrektor projektu R-GRID.
– Symulator R-GRID pozwala między innymi przewidywać, na jakie zagrożenia będzie narażona sieć elektroenergetyczna w razie ataku hybrydowego. Narzędzie opracowane w ramach projektu R-GRID pozwala analizować skomplikowane scenariusze ataków, w których dochodzi do wielu awarii lub uszkodzeń. Pomaga także w modelowaniu potencjalnych ulepszeń w istniejącej sieci – mówi Maciej Kluczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, pełniący funkcję NATO Country project director.
Uczestnikami konsorcjum R-GRID są Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego, Ukraiński Instytut Przyszłości, IDEAS NCBR i Laurea University of Applied Sciences z siedzibą w Finlandii. Więcej można przeczytać na stronie projektu r-grid.eu.
Źródło: IDEAS NCBR