Politechnika Warszawska zawarła umowę z firmą DNV Poland – polskim oddziałem wiodącego na świecie towarzystwa certyfikującego i ciała doradczego, działającego m.in. w przemyśle energetycznym czy morskim. Celem umowy jest współpraca w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej oraz magazynowania energii.
– Politechnika Warszawska, jako uczelnia badawcza, posiada doświadczenie, wiedzę oraz odpowiednie zasoby osobowe i techniczne w obszarach, które są wspólne z działalnością DNV – powiedział prof. Adam Woźniak, Prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej w trakcie uroczystości podpisania umowy ramowej.
– Badania zaawansowanych nanomateriałów, technologie pracy ogniw paliwowych czy produkcja wodoru bez emisji CO2 są dziś ważnym elementem tworzenia nowoczesnej gospodarki, która potrzebuje znacznych ilości czystej energii. Do jej wytworzenia i magazynowania jest potrzebna współpraca. Ta Politechniki Warszawskiej i DNV to szansa na stworzenie rozwiązań w zakresie wytworzenia i zmagazynowania energii w jak najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób – dodaje.
W trakcie rozmów poruszone zostały kwestie wspólnych badań i projektów B+R związanych z ogniwami paliwowymi, produkcją tzw. zielonego wodoru, badaniami możliwości wykorzystania potencjału zaawansowanych nanomateriałów do magazynowania energii i wdrożeniami technologii z branży energetyki odnawialnej. Szczególne miejsce zajęły również kwestie dydaktyki – DNV Polska jest zainteresowana umożliwieniem realizacji praktyk i staży studentów oraz doktorantów, a także wspólnego prowadzenia prac dyplomowych.
Umowa o współpracy została zawarta na 10 lat, z możliwością jej przedłużenia. W podpisaniu umowy wzięli udział dziekani reprezentujący Wydział Chemiczny, Wydział Elektryczny, Wydział Fizyki, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Wydział Inżynierii Materiałowej oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa. Koordynatorem współpracy PW z DNV jest prof. Łukasz Makowski z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.
Źródło: Politechnika Warszawska