Budynek wspierający biorytm użytkowników – projekt studenta z PG najlepszy w konkursie PLEA

Jan Momot i Mateusz Płudowski, studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie PLEA Sustainability & Resilience Student Design Competition 2024. Ich projekt, zrealizowany w ramach przedmiotu obieralnego „Daylight in Architecture” pod kierunkiem dr inż. Natalii Sokół, został wyróżniony w kategorii „Skala definicji” (budynek lub zamknięta przestrzeń publiczna).

Podczas pracy projektowej autorzy projektu „Circadian retreat house in Bieszczady” analizowali, w jaki sposób zaprojektować formę budynku, aby ograniczyć zużycie oświetlenia elektrycznego na rzecz oświetlenia dziennego, które wpływa na prawidłowe funkcjonowanie rytmów okołodobowych użytkowników. Zastosowane podejście, charakteryzujące się wrażliwością projektową na potrzeby użytkowników oraz rozwiązaniami efektywnymi biologicznie, nie tylko wyróżniło się spośród innych zgłoszeń, ale również zaprezentowało zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności studentów w dziedzinie zrównoważonej architektury.

Studenci nie tylko wykazali się innowacyjnym podejściem do wykorzystania światła naturalnego, ale także podkreśli rolę, jaką innowacyjna architektura może odgrywać w tworzeniu przyjaznych i zrównoważonych środowisk do życia i odpoczynku.

Źródło: Politechnika Gdańska