Była kopalnia, będzie eko-park

Koncepcja projektu ParkAny, fot. SRK
Koncepcja projektu ParkAny, fot. SRK
Czas1 min

Ekologiczny park edukacyjny powstaje w miejscu dawnej kopalni Anna w Pszowie. Tereny przekazała miastu Spółka Restrukturyzacji Kopalń. To kolejny krok w kierunku transformacji regionu.

Nabierają tempa prace przy budowie Parku Ryszard w Pszowie. Za sprawą miejskiej inwestycji przy ul. Bohaterów Westerplatte powstaje nowoczesna przestrzeń dla mieszkańców. To ekologiczny, ogólnodostępny park edukacyjny ze ścieżkami spacerowymi i rowerowym torem przeszkód. Wszystko w miejscu, gdzie dawniej znajdował się szyb wentylacyjny Ryszard II KWK Anna. Otwarcie parku dla mieszkańców planowane jest w przyszłym roku.

To jeszcze jedno, po bibliotece powstającej w byłej maszynowni szybu Jan, poprzemysłowe miejsce zmieniające swą funkcję i wizerunek pogórniczego miasta.

– Docelowo chcemy połączyć to miejsce ścieżką pieszo-rowerową z innymi rewitalizowanymi obiektami byłej kopalni Anna. Zyskamy w ten sposób duży i ciekawy obszar dla rekreacji i zwiedzania, zwłaszcza przez miłośników terenów postindustrialnych – mówi Piotr Kowol, burmistrz Pszowa.

Wizualizacja EKO-PARK , fot. SRK
Wizualizacja EKO-PARK , fot. SRK

Działania te są możliwe dzięki Spółce Restrukturyzacji Kopalń, która przekazała nieodpłatnie gminie do tej pory blisko 10 hektarów terenów o wartości 5 mln złotych.

W 2018 r., za sprawą SRK gmina stała się właścicielem m.in. wieży szybowej Jan (z napisem Anna) i łaźni kobiecej oraz zabytkowych zabudowań zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem 23 działki (ok. 7,5 ha), 10 budynków i 17 budowli. Zespół zabudowań wieży szybowej Chrobry I z budynkiem nadszybia i maszyny wyciągowej oraz budynkiem stacji ratowniczej po kopalni Anna w Pszowie stanowią najbardziej okazały projekt niemieckiego architekta. Natomiast w 2020 r. SRK przekazała miastu kolejne 2,5 hektara.

– Spółka realizuje politykę wspierania jednostek samorządu terytorialnego, jako donator terenów, które mają być tą dźwignią umożliwiającą rozwój terenów pogórniczych –  podkreśla Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

W tym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przekazanie miastu tereny w rejonie ulic Traugutta i Kusocińskiego. To 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej KWK Anna. Dodatkowo 17,5 ha SRK sprzeda prywatnym inwestorom, co wzmocni rozwój gospodarczy miasta. Celem jest spójna wizja dla całego pokopalnianego obszaru. Wszystko w spójności z koncepcją powstającego na terenie dawnej kopalni Anna nowoczesnego kompleksu gospodarczo-edukacyjno-społecznego ParkAny.

Źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń