EDP zainwestuje 2,5 mld euro w projekty fotowoltaiczne na całym świecie

Czas4 min

Grupa EDP, światowy lider w zakresie instalacji fotowoltaicznych, umacnia swoją pozycję dzięki doświadczeniu zdobytemu na 17 rynkach oraz rosnącej liczbie nowych instalacji PV. Wolumen zainstalowanej mocy grupy EDP globalnie w źródłach słonecznych wynosi już 1,6 GWp. W Polsce całkowita moc instalacji PV EDP Energia Polska wynosi 26,6 MWp.

Wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach fotowoltaicznych (tzw. rozproszona generacja fotowoltaiczna) stało się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów biznesowych EDP. Według szacunków blisko 50 proc. wszystkich nowych instalacji, jakie powstaną w nadchodzących latach na świecie, stanowić będą projekty tej marki. Do 2026 roku grupa planuje zainwestować 2,5 miliarda euro w instalację dodatkowych 4 GWp w projektach słonecznych, dla rodzin i firm, zapewniając tym samym decydujący wkład w transformację energetyczną.

EDP na świecie

EDP, globalny lider w zakresie rozproszonej generacji fotowoltaicznej, także na rynku europejskim nie ma sobie równych. W nieco ponad 10 lat grupa zainstalowała około 1,6 GWp mocy w projektach fotowoltaicznych dla klientów biznesowych i indywidualnych na całym świecie. 0,9 GWp mocy z powyższych instalacji powstało w ramach w modelu PV-as-a-Service, w którym EDP pokrywa 100 proc. początkowego finansowania inwestycji i zawiera długoterminową umowę PPA z klientem.

Rozwijając rozproszoną generację fotowoltaiczną i obsługując instalacje na 17 rynkach na świecie, grupa EDP zdobyła wyjątkowe doświadczenie i wyszkoliła zespoły specjalistów, którzy zrealizowali dotychczas 127 tysięcy projektów PV w domach mieszkalnych (w Europie) oraz w małych firmach i dużych przedsiębiorstwach (w Europie, w regionie Azji i Pacyfiku, w Ameryce Północnej i Brazylii). Ten sukces jest potwierdzeniem wysokiej jakości usług, jakie gwarantuje EDP swoim klientom oraz konsekwentnej realizacji strategii dotyczącej budowania bardziej zrównoważonej planety dla wszystkich.

Rozproszona generacja fotowoltaiczna stanowi ogromną szansę na przyspieszenie transformacji energetycznej, w której możemy uczestniczyć razem z naszymi klientami. Co więcej, budowa instalacji PV pozwala naszym partnerom znacznie obniżyć wydatki na energię elektryczną. Wynika to z krótszego czasu pozyskiwania pozwoleń i szybszej realizacji projektów oraz zwrotu z inwestycji w porównaniu z większymi projektami dotyczącymi budowy odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową. Jest to także odpowiedź na rosnące aspiracje naszych klientów w zakresie niezależności energetycznej. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z tysiącami firm i rodzin, które korzystając z tych rozwiązań, generują nową, czystą energię i wspierają globalną walkę ze zmianami klimatu – mówi Miguel Stilwell d’Andrade, dyrektor generalny EDP.

Europa

Według prognoz moc zainstalowana w rozproszonej generacji fotowoltaicznej EDP w Europie wzrośnie ok. 5-krotnie w latach 2023-26. Istotnym krokiem w tym kierunku jest ogłoszone ostatnio partnerstwo z Navigator. Realizowany przez obie firmy projekt dotyczy budowy instalacji PV o mocy 17 MWp.

Ameryka Północna i Ameryka Łacińska

Również proces dekarbonizacji w USA potwierdza olbrzymi potencjał zarówno rozwoju projektów fotowoltaicznych w dużych firmach, jak i w zakładach przemysłowych. Firma także rozwija i wspiera rozproszone społeczności energetyczne, w których panele słoneczne są montowane w odpowiednich lokalizacjach, a wytworzona energia jest dystrybuowana później wśród ich członków. Dzięki temu nawet osoby mieszkające w obszarach, gdzie instalacja paneli słonecznych nie jest możliwa lub opłacalna, mogą czerpać korzyści z czystej energii.

W ciągu najbliższych 3 lat EDP planuje osiągnąć 5-krotny wzrost zainstalowanych mocy m.in. dzięki współpracy z dużymi korporacjami, takimi jak choćby największy dotychczas projekt realizowany przez EDP Renewables dla Google czy ogłoszona ostatnio inwestycja Lufthansy dotycząca budowy nowych instalacji PV w Portoryko.

Region Azji i Pacyfiku

W regionie Azji i Pacyfiku EDP planuje potroić wolumen zainstalowanej mocy w źródłach słonecznych do 2026 roku. Realizacja planowanych inwestycji, spójnych ze strategią grupy w zakresie dekarbonizacji, możliwa będzie dzięki skali i rozwojowi technologicznemu przemysłu produkcyjnego na tych rynkach. Łączna moc projektów EDP będących w fazie przygotowań to ponad 1,1 GWp. Z kolei moc inwestycji zabezpieczonych lub w trakcie budowy wyniesie ponad 150 MWp. Niedawno EDP uruchomiło w Chinach swoją największą na świecie instalację PV o mocy 19 MWp.

W Ameryce Łacińskiej EDP koncentruje się na inwestycjach na rynku brazylijskim, gdzie spodziewany jest 6-krotny wzrost zainstalowanej mocy z generacji fotowoltaicznych do 2026 roku w porównaniu do roku 2022, ze szczególnym uwzględnieniem projektów realizowanych dla społeczności energetycznych korzystających z energii słonecznej.

Rozwój biznesu

Równocześnie EDP zdobywa coraz większe uznanie wśród globalnych firm jako partner gwarantujący skuteczność i wysoką jakość usług w zakresie realizacji projektów słonecznych w wielu krajach. Przykładem może być Faurecia, międzynarodowy koncern motoryzacyjny, który wybrał EDP do rozwoju projektów PV zarówno na rynkach europejskich, jak i w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. Współpraca obejmie łącznie nawet 60 lokalizacji.

Spodziewany wzrost zakontraktowanej mocy grupy EDP będzie możliwy dzięki rozwojowi rynku fotowoltaicznego na całym świecie oraz krótszym okresom realizacji inwestycji (tzw. Time-to-Market) w porównaniu do projektów na skalę przemysłową. Nie bez znaczenia pozostanie także większa elastyczność rozproszonej generacji fotowoltaicznej zarówno w zakresie przyłączania nowych instalacji do sieci czy uzyskiwania pozwoleń, jak i możliwości łańcucha dostaw. Ten segment biznesowy przekłada się także na długoterminową przewidywalność cen, która jednocześnie odpowiada na rosnące obawy klientów dotyczące niezależności energetycznej oraz stanowi konkurencyjne rozwiązanie ich potrzeb energetycznych.

Źródło: EDP