Geodezyjny świat nowych technologii

Czas1 min

Widok drona dziś już nikogo nie dziwi, ale nie każdy potrafi nim latać – podczas warsztatów zorganizowanych na Politechnice Śląskiej w ramach Tygodnia Skarbów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, młodzież szkolna mogła poczuć się jak operator bezzałogowego statku powietrznego i spojrzeć na świat z innej perspektywy.  

Uczestnicy warsztatów mogli spróbować swoich sił w sterowaniu niewielkim dronem edukacyjnym, który bezpiecznie może być używany wewnątrz budynków. Wśród chętnych znalazł się Emil Sionkowski, który przyjechał na Politechnikę Śląską wraz z grupą uczniów z Zespołu Szkół w Nakle Śląskim. – Bardzo przyjemnie się steruje takim dronem, jest to bardzo intuicyjne, kiedyś próbowałem zupełnie innym modelem, ale wówczas kiepsko mi szło – powiedział uczeń.  

Chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności sterując większym urządzeniem na symulatorze lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. Olek Otwinowski został operatorem drona po raz pierwszy.

– Tu potrzeba wyczucia, na razie w hali zahaczyłem o ścianę – relacjonował uczeń, sterując wirtualnym dronem przy użyciu pilota z Phantoma 4 – temat dronów bardzo mnie interesuje, choćby dlatego, że działam w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieszowej i drony pomagają nam w poszukiwaniach ludzi – dodał.  

Warsztaty zorganizowała i przeprowadziła dr inż. Aleksandra Mierzejowska z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

– Mamy tu trochę zabawy, poprzez którą zmierzamy w stronę nauki, bo chcemy przybliżyć młodzieży trochę podstawowych zasad latania, ale także uzmysłowić, że ta technologia ma szereg zastosowań w wielu dziedzinach nauki – powiedziała naukowczyni.

– W geodezji to dziś niezbędne narzędzie, wykonujemy naloty po to, żeby później w oparciu o zdjęcia tworzyć ortofotomapy, numeryczny model terenu czy numeryczny model pokrycia terenu, nowoczesne technologie znajdują coraz większe zastosowanie, stawiamy na to nacisk kształcąc studentów – dodała.  

Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej od trzech lat prowadzi kierunek geodezja i kartografia, w którego programie ujęte jest wykorzystanie nowoczesnych technologii a także programowanie i informatyka. 

Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń w ramach Tygodnia Skarbów można znaleźć tutaj.  

Źródło: Politechnika Śląska