Legionella pneumophila – bakteria niebezpieczna dla człowieka

Czas3 min

Legionella pneumophila to bakteria, która istnieje od dawna, ale po raz pierwszy opisano ją w 1976 roku. Zakażenie tym drobnoustrojem może prowadzić do rozwoju niebezpiecznej dla życia choroby: legionellozy. Jak się przed nią uchronić i co ma z tym wspólnego klimatyzacja? Sprawdź oraz zadbaj o swoje zdrowie.

Legionella pneumophila – co to za bakteria?

Bakteria legionella pneumophila jest rozpowszechniona na całym świecie, a jej rezerwuarem są woda oraz wilgotna gleba. Skutkiem kontaktu z nią mogą być:

  • choroba legionistów – ciężkie zapalenie płuc,
  • gorączka Pontiac – łagodniejsza postać, z objawami grypopodobnymi.

Legionella atakuje zazwyczaj drogi oddechowe, zdarza się jednak, że przenosi się na wątrobę, nerki lub serce. Ze względu na to, że choroby wywoływane przez legionellę są trudne do zdiagnozowania, statystyki dotyczące ich występowania są mocno niedoszacowane. I mimo, że w Polsce zgłasza się rocznie zaledwie 10-30 przypadków zakażenia, realne dane są znacznie wyższe.

Gdzie i jak można się zarazić legionellą?

Legionella pneumophila lubi ciepłe i wilgotne miejsca. Dlatego ogniska drobnoustrojów występują przede wszystkim w:

  • strumieniach i stawach,
  • instalacjach wodno-kanalizacyjnych,
  • sitkach prysznicowych,
  • zbiornikach magazynujących wodę,
  • sztucznych kąpieliskach,
  • urządzeniach klimatyzacyjnych.

Idealnym miejscem do rozwoju bakterii są zbiorniki ze stojącą wodą (czynniki sprzyjające to m.in. obecność glonów i osadów oraz wysoka temperatura). Co ważne, nie można zarazić się legionellą poprzez picie skażonej wody lub kontakt z chorą osobą. Jedyną drogą jest wdychanie wodno-powietrznego aerozolu (np. podczas prysznica lub nebulizacji).

Objawy i skutki choroby

Objawy zakażenia legionellą zależą od tego, jaką chorobę wywołują bakterie. W przypadku niegroźnej gorączki Pontiac są to zazwyczaj symptomy przypominające grypę, czyli gorączka, dreszcze, suchy kaszel, osłabienie, bóle głowy i mięśni oraz wymioty lub biegunki. Choroba ma samoograniczający się przebieg i ustępuje po średnio 5 dniach.

Jeśli drobnoustroje spowodują rozwój choroby legionistów, objawy będą wskazywać na ciężkie zapalenie płuc (czasami z powikłaniami wielonarządowymi). Jako pierwsze pojawiają się wysoka gorączka i dreszcze. Następne są dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, włącznie z odkrztuszaniem podbarwionej krwią plwociny. Choroba szybko postępuje oraz wymaga pilnej pomocy lekarskiej.

Według danych WHO choroba legionistów jest śmiertelna w 5-20 proc. przypadków. Grupa ryzyka to osoby starsze, przewlekle chore, palące papierosy i nadużywające alkoholu.

Jak zapobiec rozwojowi legionelli w klimatyzacji?

Kiedy w 1976 r. w USA wykryto pierwszy przypadek legionellozy, okazało się, że źródłem zakażenia była instalacja klimatyzacyjna. W wyniku tego jednego zdarzenia zachorowało 221 osób, a 34 zmarły. Jak to możliwe? Układy klimatyzacji posiadają korzystne warunki do rozwoju legionelli. Dotyczy to nie tylko urządzeń stosowanych przemysłowo, ale także instalacji domowych. Bakterie mogą bytować m.in. w jednostkach wewnętrznych, tacach skroplin oraz filtrach powietrza.

Chcąc ochronić instalację klimatyzacyjną przed bakteriami legionelli, należy zadbać o to już na etapie wyboru urządzenia (zwracając uwagę m.in. na prawidłowe rozmieszczenie jednostek). Istotny jest też materiał, z jakiego wykonano dany model, a także łatwość czyszczenia i obsługi. Dwa razy w roku trzeba także przeprowadzać dezynfekcję jednostek oraz wykonywać regularne przeglądy techniczne.

Dobrym rozwiązaniem są również urządzenia wyposażone w funkcję sterylizacji. Przykład? Klimatyzator ścienny Midea z serii Blanc Pro: Active Clean wygrzewa parownik w wysokiej temperaturze, oczyszczając jednostkę wewnętrzną z kurzu, pleśni i grzybów. Taką samą funkcję zastosowano też m.in. w modelu Xtreme Save UV, który usuwa jednocześnie drobnoustroje z powietrza (diody UV eliminują do 99,9 proc. bakterii i wirusów).

Klimatyzacja bezpieczna dla zdrowia od Zymetric

Planując instalację klimatyzatora, warto zatroszczyć się nie tylko o jego wydajność i skuteczne działanie. Równie ważny jest wpływ urządzenia na zdrowie oraz ochrona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Innowacje technologiczne, które proponuje marka Midea zapewniają proste oraz bezpieczne użytkowanie zarówno klientom indywidualnym, jak i komercyjnym. Skorzystaj z pomocy specjalistów Zymetric: generalnego przedstawiciela Midea w Polsce. Wybierz najlepsze dla siebie rozwiązania i oddychaj czystym, chłodnym powietrzem.

Artykuł sponsorowany