Ostatnia szansa na miejską dotację na odnawialne źródła energii

Czas1 min

Tylko do końca stycznia mieszkańcy stolicy mogą składać wnioski o dotację na montaż instalacji OZE. Można liczyć nawet na 40 tys. zł wsparcia.

Tylko w ciągu ostatnich 5 lat miasto udzieliło warszawiankom i warszawiakom ponad 4 tys. dotacji na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. W tym roku z takiego rozwiązania skorzystać mogą kolejni mieszkańcy. Warunkiem jest złożenie wniosku najpóźniej do 31 stycznia br.

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy fundacje. Wsparcie może zostać przyznane na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych. Maksymalna wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i jest zależna od wyboru konkretnego rozwiązania.

Co ważne, nieruchomość dla której ma być przyznane dofinansowanie, nie może być ogrzewana kopciuchem. Trzeba też pamiętać, że rozpoczęcie inwestycji nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji. 

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o dotację można pobrać ze strony eko.um.warszawa.pl, gdzie znajdują się również wszystkie informacje na temat dofinansowania. Uzupełnione dokumenty mieszkańcy mogą złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców dowolnego Urzędu Dzielnicy lub przesłać pocztą do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej na adres:
Aleje Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa

Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wniosku do Urzędu m.st. Warszawy.

Pozostałe dotacje

Nadal trwa również nabór wniosków na miejskie dotacje dla: likwidacji azbestu, podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz na tzw. małą retencję. Dla tych inwestycji termin składania dokumentów mija z końcem marca br.

Natomiast przez cały rok przyjmowane są wnioski o dofinansowanie dla likwidacji kopciuchów. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet do 70 proc.

Więcej o działaniach Warszawy na rzecz ekologii: um.warszawa.pl/100-projektow.