Polska obecna na prestiżowych targach branży półprzewodników SEMICON

fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Czas2 min

Wiodące polskie firmy z branży mikroelektroniki oraz delegacja przedstawicieli administracji, nauki, instytucji otoczenia biznesu uczestniczyły w prestiżowych targach SEMICON Taiwan w Tajpej. Jest to jedna z najważniejszych na świecie imprez targowych poświęconych branży półprzewodników.

– Odgrywamy coraz większą rolę w branży półprzewodników. Kilka miesięcy temu amerykański Intel ogłosił decyzję o ulokowaniu w Polsce zakładu integracji i testowania półprzewodników. Wartość inwestycji sięgnie ok. 4,6 mld dolarów. Wzrośnie tym samym znaczenie Polski w globalnym łańcuchu dostaw sektora półprzewodników. Liczymy, że ta inwestycja zachęci także tajwańskie firmy do lokowania swoich inwestycji w Polsce. Mam nadzieję, że już wkrótce powstanie w naszym regionie nowy europejski hub mikroelektroniki – powiedział minister rozwoju i technologii  Waldemar Buda. 

– Polska nie ogranicza się wyłącznie do zabiegania o tajwańskie inwestycje, lecz posiada także dojrzałe i innowacyjne przedsiębiorstwa, gotowe rozwijać wspólne projekty z tajwańskimi partnerami. Nie mam wątpliwości, że przedsiębiorstwa, które zaprosiliśmy do udziału w targach, zaprezentują polską myśl techniczną z jej najlepszej strony – powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak w trakcie wystąpienia wyemitowanego na otwarciu polsko-tajwańskiego Seminarium Inwestycyjno-Biznesowego organizowanego podczas targów SEMICON Taiwan.

Obecność Polski na targach branży półprzewodników SEMICON Taiwan

Podczas targów SEMICON Taiwan, Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z partnerami współorganizowała polskie stoisko narodowe, w ramach którego polscy przedsiębiorcy i inne podmioty działające w branży półprzewodników, prezentowały swoje produkty i usługi. Partnerem branżowym stoiska jest Klaster Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki, a partnerami organizacyjnymi zostały Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Na polskim stoisku zaprezentowało się 7 wiodących polskich przedsiębiorstw z branży mikroelektroniki: CEZAMAT, Digital Core Design, Ensemble3, Fluence Technology, QNA Technology, VIGO Photonics, XTPL.

Seminarium Inwestycyjno-Biznesowe jest jednym wydarzeń towarzyszących targom SEMICON Taiwan, które odbywały się od 6 do 8 września 2023 r w Tajpej. Jest to w skali globalnej jedna z najważniejszych imprez targowych poświęconych branży półprzewodników. Jej gospodarzem jest branżowe stowarzyszenie SEMI, wspierane przez Taiwan Semiconductor Industry Association (TSIA) oraz tajwańskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych.

Udział Polski w targach SEMICON jest kolejnym krokiem na rzecz pogłębienia współpracy dwustronnej z tajwańskimi partnerami w dziedzinie mikroelektroniki. Od września 2022 r. funkcjonuje polsko-tajwańska grupa robocza ds. półprzewodników.

Znaczenie branży półprzewodników we współczesnej gospodarce

Półprzewodniki są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki działają z wykorzystaniem komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane chipy, diody i tranzystory. Światowe przychody z produkcji półprzewodników wyniosły w 2020 r. 466 mld dolarów i jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się  branż technologicznych w  XXI wieku.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii