Prezydent COP28: Do 2030 r. należy potroić generację energii z OZE oraz podwoić wytwarzanie zielonego wodoru

Czas1 min

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą, aby szczyt klimatyczny COP28, którego będą gospodarzem, miał charakter praktyczny i był wyrazem solidarności między północą a południem globu, który ,,nie zostawia nikogo w tyle” – przekonuje Sultan Ahmed al-Jaber, prezydent COP 28, szef giganta naftowego ADNOC i wysłannik ZEA ds. klimatu.

W trakcie wystąpienia podczas Global Energy Forum wezwał m.in. do zwiększenia udziału OZE, energetyki jądrowej, wodoru, technologii wychwytywania CO2, efektywności energetycznej oraz wykorzystania nowych technologii.

Jak informuje agencja Reutersa, powołanie al-Jabera na prezydenta szczytu klimatycznego podsyciło obawy aktywistów, że wielki przemysł przejmie kontrolę nad odpowiedzią świata na kryzys związany z globalnym ociepleniem i może spowolnić ten proces.

ZEA, które są jednym z głównych eksporterów ropy zrzeszonych w ramach OPEC, będą drugim po Egipcie krajem arabskim gospodarzem szczytu klimatycznego. Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz inni producenci energii z państw Zatoki Perskiej wezwali to realistycznego podejścia do transformacji energetycznej. Ich zdaniem węglowodory powinny utrzymać rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego przy czym zobowiązują się do działań na rzecz dekarbonizacji swoich gospodarek.

Al-Jaber, który jest również ministrem przemysłu i technologii ZEA, stwierdził, że jego kraj ma ,,wyraźne poczucie odpowiedzialności i wielkie poczucie pilności podjęcia działań” w związku z goszczeniem szczytu COP28, zauważając, że Emiraty zainwestowały 50 miliardów dolarów w rozwój OZE i czyste technologie na całym świecie i planuje zainwestować kolejne 50 miliardów dolarów w nadchodzących latach.

– Musimy zapewnić sprawiedliwą transformację, która nie pozostawia nikogo w tyle – powiedział al-Jaber, dodając, że przyszłość to niskoemisyjny rozwój gospodarczy. Podkreślił potrzebę potrojenia produkcji energii odnawialnej do 2030 roku i podwojenia generacji niskoemisyjnego wodoru, przy jednoczesnym przekształceniu systemów żywności i rolnictwa.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że finansowanie transformacji gospodarczej państw półkuli południowej – powinny zostać podwojone do 40 miliardów dolarów rocznie do 2025 roku, wzywając do bardziej przystępnego i dostępnego finansowania klimatycznego.

Źródło: Reuters / Grafika: ZielonyRozwoj.pl

One thought on “Prezydent COP28: Do 2030 r. należy potroić generację energii z OZE oraz podwoić wytwarzanie zielonego wodoru

Zostaw komentarz