Robak: Rynek przygotowuje się do wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce

Tomra Collection Poland - Konrad Robak
Tomra Collection Poland - Konrad Robak
Czas2 min

Zaangażowanie rynku w przygotowaniach do systemu kaucyjnego nie spowalnia. Kolejne sieci sklepów inwestują w technologie do automatycznej zbiórki, natomiast producenci opakowań dostosowują ich wygląd. – Dotychczasowe zaangażowanie rynku wyraźnie pokazuje, że coraz więcej podmiotów dostrzega realne korzyści płynące z rzetelnego przygotowania do systemu kaucyjnego – mówi Konrad Robak, dyrektor zarządzający w TOMRA Collection Polska.

Sieci handlowe w Polsce już od miesięcy inwestują w przystosowanie swoich placówek. Specjalne strefy do zwrotu opakowań, instalacja automatów i dostosowanie przestrzeni – wszystko po to, by zapewnić konsumentom wygodny zwrot opakowań. Sieci przygotowują się na przyjęcie kolejnej partii maszyn, co stanowi kolejny krok do gotowości rynku do startu systemu kaucyjnego.

„Dotychczasowe zaangażowanie rynku wyraźnie pokazuje, że coraz więcej podmiotów dostrzega realne korzyści płynące z rzetelnego przygotowania do systemu kaucyjnego. Pierwsze miesiące po starcie systemu będą kluczowe, ponieważ klienci zaczną poszukiwać miejsc, gdzie mogą zwrócić opakowania. To moment, w którym efektywna i nowoczesna technologia może mieć istotny wpływ na ich wybory dotyczące miejsc zakupów, a także przynieść wymierne korzyści środowisku poprzez realizację celów zbiórki. Sklepy poczyniły znaczące inwestycje, a kolejne są w toku. Na tę chwilę, w Polsce zainstalowaliśmy ponad 1 000 urządzeń różnego typu” – komentuje Konrad Robak, dyrektor zarządzający w TOMRA Collection Polska.

„Instalacja pierwszego tysiąca maszyn to dopiero początek – kolejne tysiące trafią na rynek w najbliższych miesiącach, od najmniejszych powierzchniowo TOMRA M1, po recyklomaty TOMRA R1, które przyjmują ponad 100 opakowań przy jednym wrzucie. Wzrastająca intensywność przygotowań pokazuje, że sieci handlowe chcą wspierać system kaucyjny i zdają sobie sprawę, że potrzeba czasu na przygotowanie sklepów” – dodaje Konrad Robak.

Wobec nałożonych przez Unię celów dotyczących recyklingu opakowań, system kaucyjny jest elementarnym i najefektywniejszym sposobem realizacji zobowiązań producentów w ramach schematu ROP. Wdrożenie tego narzędzia jest niezbędne, aby móc realizować zakładane poziomy na rok 2029 r. zbiórki butelek z tworzyw sztucznych oraz poziomy zawartości recyklatu na rok, które odpowiednio powinny wynosić 90% oraz 30%.

Jak podkreśla Anna Sapota z Grupy TOMRA: „zatrzymanie postępu prac nad system kaucyjnym i nowelizacją ustawy go regulującą może znacznie utrudnić realizację krajowych planów osiągnięcia wymaganych poziomów w zakresie recyklingu. Dodatkowy czas do lipca 2025 roku powinien być wykorzystany do dalszych przygotowań infrastruktury do zbiórki oraz wprowadzania odpowiednio oznakowanych opakowań kaucyjnych. Tylko konsekwentna mobilizacja przyniesie szansę na osiągnięcie tych celów w czasie, którego już niewiele zostało do 2030 roku”.

System kaucyjny wprowadzi nie tylko duże zmiany w rozwoju polskiej gospodarki cyrkularnej, ale też w codziennych nawykach konsumentów. To dla nich powstaje wygodna infrastruktura do oddawania opakowań napojowych, dzięki której będą mieli oni dostęp do recyklomatów w większości punktów handlowych. Możliwość szybkiego i wygodnego zwrotu opakowań sprawi, że nowe nawyki staną się integralną częścią codziennych zakupów. Intensywne przygotowania sklepów mają zatem kluczowe znaczenie w osiągnięciu długoterminowych celów środowiskowych.

Źródło informacji: Tomra Collection Poland