Szwedzi opracowali technologię recyklingu PV

Czas1 min

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa opracowali technologię recyklingu ogniw fotowoltaicznych, która ma być przyjaźniejsza dla środowiska.

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne (CIGS – Copper Indium Gallium Selenide) są bardzo wydajne i mogą być wykonane w sposób adaptacyjny, co oznacza, że mogą być stosowane w wielu dziedzinach, jak np. na dachówkach. Dzięki zastosowaniu nowej metody można skutecznie odzyskiwać metale szlachetne z cienkowarstwowych ogniw słonecznych.

Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne są zdecydowanie najbardziej efektywną z dostępnych obecnie na rynku technologii. Problem polega na tym, że zapotrzebowanie na ind i srebro jest duże, a zwiększonej produkcji towarzyszy coraz większa ilość odpadów produkcyjnych, które zawierają mieszaninę cennych metali i niebezpiecznych substancji.

Kluczowe jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń tak, aby uzyskać ponownie najczystszy materiał. Do tej pory, aby osiągnąć sukces, stosowano wysokie ciepło i dużą ilość chemikaliów, co jest drogim procesem, który nie jest również przyjazny dla środowiska – mówi Ioanna Teknetzi, doktorantka na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej, która wraz z Burcak Ebin i Stellan Holgersson opublikowała nowe wyniki w czasopiśmie Solar Energy Materials and Solar Cells.

Naukowcy wykazali, że możliwe jest odzyskanie 100% srebra i około 85% indu. Proces odbywa się w temperaturze pokojowej bez dodawania ciepła.

Jak to działa:

  1. Folia z ogniwa PV jest analizowana pod kątem materiału, składu chemicznego, wielkości cząstek i grubości. Ogniwo jest umieszczane w pojemniku z roztworem kwasu w pożądanej temperaturze. W celu ułatwienia rozpuszczania metali w roztworze kwasu stosuje się mieszanie. Proces ten nazywany jest ługowaniem.
  2. Skuteczność ługowania i reakcje chemiczne są oceniane poprzez analizę próbek pobranych w określonym czasie podczas procesu ługowania. Różne metale są wymywane w różnym czasie. Oznacza to, że proces można zatrzymać zanim wszystkie metale zaczną się rozpuszczać, co z kolei przyczynia się do uzyskania wyższej czystości.
  3. Kiedy ługowanie jest zakończone, pożądane metale znajdują się w roztworze i mogą być łatwo oczyszczone w celu ponownego wykorzystania w produkcji nowych ogniw słonecznych.

Więcej informacji o metodzie można znaleźć TUTAJ

Źródło: Chalmers University of Technology

Zostaw komentarz