Uniwersytet Gdański publikuje strategię zrównoważonego rozwoju. Od działań lokalnych po globalne inicjatywy

fot. UG
fot. UG
Czas1 min

Uniwersytet Gdański zaprezentował kompleksowy dokument „Mapa Drogowa na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju„, przedstawiający strategiczne kierunki i dotychczasowe osiągnięcia uczelni w obszarze transformacji społecznej, środowiskowej i gospodarczej. Publikacja, będąca efektem współpracy wszystkich wydziałów i jednostek uniwersyteckich, pokazuje zaangażowanie uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) na trzech kluczowych poziomach.

„Cele Zrównoważonego Rozwoju oraz ich główne motto 'nie zostawiać nikogo w tyle’ są wyraźnie obecne w misji Uniwersytetu Gdańskiego” – podkreśla rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, wskazując na kluczową rolę współpracy w realizacji tego założenia.

Dokument prezentuje kompleksowe podejście uczelni do zrównoważonego rozwoju:

Na poziomie globalnym uczelnia rozwija współpracę w ramach Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego SEA-EU, angażuje się w pomoc Ukrainie i realizuje międzynarodowe projekty badawcze.

W wymiarze regionalnym UG koncentruje się na programach edukacyjnych, w tym studiach podyplomowych z zakresu morskiej energetyki wiatrowej oraz inicjatywach wspierających rozwój energetyki odnawialnej na Pomorzu.

Lokalnie uniwersytet rozwija koncepcję zrównoważonego kampusu, wprowadzając strefy relaksu, zielone ogrody, systemy recyklingu i instalacje fotowoltaiczne.

„Publikacja pokazuje szerokie spektrum działań na rzecz zrównoważonego rozwoju całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego” – zaznacza dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

Istotnym elementem strategii jest kształcenie przyszłych liderów zrównoważonego rozwoju poprzez łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką oraz umożliwianie studentom współpracy z lokalnymi organizacjami. Dr Joanna Morawska, redaktorka dokumentu, podkreśla, że publikacja wyróżnia się konkretną wizją przyszłości i prezentacją wymiernych rozwiązań, takich jak energooszczędne budynki czy programy wspierające zrównoważony rozwój na kampusie.