Westinghouse rozwija produkcję paliwa VVER-440

Czas1 min

– Dzięki doświadczeniu Westinghouse w produkcji paliwa VVER i olbrzymim możliwościom operacyjnym, firma jest liderem w zakresie dostaw paliwa jądrowego – informuje amerykańska firma. Rozwijana przez lata strategia nabrała tempa w obliczu rosnącego zapotrzebowania rynkowego, wynikającego z wydarzeń takich jak wojna w Ukrainie.

Westinghouse wskazuje, że nie ustaje w wysiłkach na rzecz zapewnienia alternatywnych źródeł zaopatrzenia w paliwo. Obecnie oferuje zespoły paliwowe VVER-1000, a także rozwija w szybkim tempie produkcję paliwa VVER-440.

Występujący obecnie niedobór surowców energetycznych skłonił rządy wielu państw do ponownego przeanalizowania przyjętej strategii zaopatrywania się w energię elektryczną. Wzrost cen gazu i uzależnienie od jednego globalnego dostawcy wywołały trudności na wielu rynkach, zwłaszcza Europy Wschodniej. Promowanie efektywności energetycznej i przejścia na nowe, niskoemisyjne źródła energii jądrowej zdaje się być impulsem ku bezpiecznym dostawom energii.

Paliwo nowej generacji VVER-440 jest wynikiem współpracy zakładów Westinghouse w Västerås w Szwecji z Enusa i ich zakładami w Juzbado w Hiszpanii. Porozumienie ma na celu osiągnięcie najlepszej wydajności i solidności w zakresie inżynierii, serwisu i licencjonowania elektrowni.

– Działamy wspólnie na rzecz zapewnienia jeszcze wyższego bezpieczeństwa energetycznego. Jako dwaj solidni zachodnioeuropejscy dostawcy zamierzamy dowieść naszego zaangażowania w tym szczególnie trudnym dla gospodarki momencie, poprzez dostarczanie alternatywnego paliwa dla 16 reaktorów w Europie, które obecnie pracują na paliwie VVER-440 – czytamy.

Wynikiem tych działań jest podpisanie umowy z ukraińskim Energoatomem, na dostawę paliwa jądrowego VVER do jego wszystkich reaktorów jądrowych, fińskim Fortum, na opracowanie, udzielenie licencji i dostawę paliwa VVER-440, oraz elektrownią jądrową Kozłoduj w Bułgarii i ČEZ w Czechach, na dostawę paliwa VVER-1000.

Dzięki potencjałowi produkcyjnemu zespołów paliwowych VVER w fabryce paliwa jądrowego Westinghouse w Västerås w Szwecji, Amerykanie są w stanie wyprodukować najlepszej klasy paliwo jądrowe dla wszystkich reaktorów typu VVER na całym świecie, co przyczyni się do osiągnięcia bezpieczeństwa i dywersyfikacji energetycznej w tych krajach oraz przybliży nas do świata wolnego od zanieczyszczeń pochodzących z emisji CO² – czytamy w komunikacie.

Źródło: Westinghouse/Zdjęcie: Westinghouse

Zostaw komentarz