Wiceprezes JSW: transformacja energetyczna zaczyna się 1000 metrów pod polską ziemią

– Jeżeli Europa poważnie traktuje swoje zobowiązania klimatyczne, nie może rezygnować z wydobycia i przetwarzania rodzimych surowców na rzecz ich importu z zagranicy – przekonuje Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu ds. ekonomicznych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

Ekspert przypomniał, że JSW dysponuje złożami 1,2 mld ton węgla koksowego, możliwego do wydobycia na bazie istniejących koncesji i dostępnych już dziś technologii. To doskonała wiadomość dla całej polskiej gospodarki, ponieważ surowiec ten stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu wartości do osiągnięcia celów klimatycznych. Bez niego nie jest możliwa produkcja stali, a z tej z kolei buduje się następnie farmy fotowoltaiczne, magazyny energii czy samochody elektryczne.

Wiceprezes JSW jest gościem 9. Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. Przez dwa dni w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiciele banków, prywatnych i publicznych instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw dyskutują o szansach i wyzwaniach stojącymi przed polskim rynkiem w najbliższych miesiącach i latach.

Źródło: PAP MediaRoom