Zamów i odbierz: Samorządowcy mogą szybko dostarczać efektywnie budynki wielorodzinne 

fot. DMDmodular
fot. DMDmodular
Czas3 min

Firma DMDmodular, w ramach konsorcjum DMD-M stworzyła modelowy budynek, który każdemu samorządowi w Polsce daje szansę na budowę ekologicznych i efektywnych energetycznie obiektów które mogą powstać w zaledwie 4,5 miesiąca. Budownictwo społeczne w Polsce zyskuje gotowe rozwiązanie na większość bolączek, z którymi boryka się od lat. 

Do tego, że budownictwo komunalne w Polsce wciąż nie pozwala zapewnić odpowiedniej ilości mieszkań na przyzwoitym poziomie nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny za rok 2022 wynika, że na lokale społeczne oczekuje w Polsce 126,3 tys. gospodarstw domowych. Gminy borykają się nie tylko z niedoborem mieszkań, ale także istniejący zasób lokalowy często pozostaje na substandardowym poziomie i nie zapewnia potrzeby komfortowego życia. Do tego należy dodać, że znaczna część tych lokali, jak i samych budynków od lat czeka na remonty, a infrastruktura w nich dostępna nie pozwala na ekologiczne i efektywne kosztowo życie. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2022 r. ogłosiło konkurs pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, którego celem było stworzenie modelowego rozwiązania na potrzeby rozwoju budownictwa społecznego w Polsce. Podkrakowska spółka DMDmodular powołała do życia konsorcjum DMD-M, w skład którego weszli naukowcy z Politechniki Krakowskiej, technolodzy, konstruktorzy i architekci, którzy wspólnie starali się odpowiedzieć na wyzwania określone w konkursie ogłoszonym przez NCBiR. Tak kompletny zespół stworzył demonstrator technologii, który już obecnie powstaje w Mysłowicach jako pierwszy modułowy budynek społeczny w Polsce i stanowi przykład tego, jak szybko i z jaką dbałością o detale mogą powstawać budynki społeczne na terenie całego kraju. 

Propozycja DMDmodular to gotowe rozwiązanie przygotowane w koncepcji „Zamów i odbierz”. Gminom pozwala zaoszczędzić na kosztach opracowywania dokumentacji projektowej oraz zaoszczędzić sporo czasu, gdyż zapewnia możliwość dostarczenia budynku w dowolne miejsce w Polsce w nawet 4,5 miesiąca od rozpoczęcia prac – dokładnie tyle potrzebowało DMDmodular na przygotowanie modułów, z których powstaje budynek w Mysłowicach. Tak szybka realizacja jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii modułowej. To właśnie moduły, wyprodukowane w fabryce pozwolą stworzyć gotowy budynek, bez potrzeby stosowania bardzo uciążliwych dla środowiska i sąsiadów prac budowlanych tradycyjnych technologii. Gotowe moduły dostarczane są na miejsce transportem drogowym, a następnie montowane w czterokondygnacyjny budynek.  

Zanim moduły opuszczą fabrykę są w pełni wykańczane i wyposażane, a więc przyszli mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań, w których znajdują się gotowe łazienki i kuchnie, a mieszkania mają gotowe wszystkie instalacje, wykończone podłogi i ściany. Łącznie w budynku znajduje się 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m.kw.  

W obiekcie wprowadzono szereg technologii w dostępnych w budynku instalacjach . Należą do nich m.in.: innowacyjne centrale wentylacyjne z odzyskiem wilgoci oraz ze sprawnością odzysku powietrza na poziomie 95%. Znajdzie się w nim także system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej, oraz odzysku energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych. Południową elewację budynku oraz większość dachu pokryją panele fotowoltaiczne i kolektory solarne. Zaplanowano także system odzysku wody opadowej z dachu, Zostanie ona wykorzystana do nawadniania zielonego otoczenia budynku.  Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych, które mają dostęp do wszystkich mieszkań i funkcji budynku. Znajdą się w nim także wózkownia, suszarnia, pomieszczenie do coworkingu i pomieszczenia techniczne. 

-Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek będzie produkował więcej energii niż wynosić będzie jego realne zapotrzebowanie, zapewniając mieszkańcom niskie koszty utrzymania – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular.

Co ważne – szczególnie dla lokalizacji w centrach miast – wyprodukowane w naszej fabryce moduły pozwolą stworzyć gotowy budynek, bez potrzeby stosowania bardzo uciążliwych dla środowiska i sąsiadów prac budowlanych charakterystycznych dla tradycyjnych metod wznoszenia obiektów. Gotowe moduły dostarczane są na miejsce transportem drogowym, a następnie montowane w czterokondygnacyjny budynek. Mieszkańcy otrzymują w pełni wykończone i wyposażone mieszkania, w których znajdują się gotowe łazienki i kuchnie. Łącznie w budynku znajduje się 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m.kw. 

Technologia doskonale sprawdza się w całej Europie, gdzie dotychczas stawialiśmy prywatne akademiki, hotele czy budynki mieszkalne – dodaje Ewelina Woźniak-Szpakiewicz. Tą realizacją chcemy dać dowód na to, że budownictwo społeczne w Polsce może być ekologiczne, szybkie w realizacji i nie generować mieszkańcom wysokich kosztów życia. Demonstrator będący wynikiem prac B+R może zostać wykorzystany przez każdą gminę w Polsce, spółdzielnię mieszkaniową czy TBS.

-Jako pierwsi wprowadzamy na rynek gotowe rozwiązanie, dzięki któremu instytucje te mogą nawet w 4,5 miesiąca zapewnić mieszkańcom bardzo komfortowe i nowoczesne warunki do życia – dodaje.

Źrodło: komunikat prasowy