Zbliża się kolejna edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER

Czas3 min

40. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER odbędzie się 7 i 8 listopada 2024 roku w The Westin Warsaw Hotel. Eksperci i liderzy sektora energetycznego stworzyli pierwszą wersję agendy, która obejmie zarówno aktualne, jak i przyszłościowe wyzwania energetyczne w Polsce. W ramach kongresu omówione zostaną kluczowe wyzwania i szanse związane z transformacją energetyczną w Polsce oraz wytyczone kierunki przyszłych działań. Portal ZielonyRozwoj.pl jest patronem medialnym.

Tematem rozpoczynającym kongres będzie przekształcenie sektora energetycznego w kierunku zrównoważonych i odnawialnych źródeł energii w obliczu globalnych zmian klimatycznych. W związku z tym, debata inauguracyjna obejmie ocenę obecnej sytuacji energetycznej, wpływu unijnej polityki klimatycznej, długoterminowych celów klimatycznych Polski oraz roli rządu i samorządów w promowaniu transformacji energetycznej.

Ważnym zagadnieniem będzie sektor gazowy i paliwowy, który jako fundament wielu branż i znaczący konsument energii, odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce. Dyskusja podczas panelu skoncentruje się na omówieniu aktualnych problemów i wyzwań w tych sektorach oraz zidentyfikowaniu możliwych kierunków działań, w kontekście dynamicznych zmian na globalnym rynku energetycznym oraz wyzwań związanych z polityką klimatyczną.

W dobie cyfryzacji sektor energetyczny staje się coraz bardziej narażony na zagrożenia cybernetyczne, co może prowadzić do poważnych zakłóceń w dostawach energii i zagrażać bezpieczeństwu narodowemu. Eksperci porozmawiają o aktualnych problemach związanych z cyberbezpieczeństwem energetycznym w Polsce, wskazując kluczowe wyzwania oraz wypracowując skuteczne strategie ochrony.

Analiza trendów rozwoju i produkcji energii wiatrowej będzie kolejnym istotnym tematem poruszanym na kongresie. Rozmowa będzie dotyczyła identyfikacji głównych wyzwań, takich jak zwiększenie transparentności procesu przyznawania warunków przyłączenia do sieci oraz problemów z lokalną akceptacją farm wiatrowych. Omówione zostaną także kwestie magazynowania energii z wiatru oraz bariery lokalizacyjne i odległościowe hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i morzu.

Biogaz i biometan w Polsce również znajdą się w centrum uwagi. Panel dyskusyjny skupi się na przeglądzie aktualnej sytuacji sektora, analizie obecnych regulacji prawnych oraz programach dotacyjnych. Poruszone zostaną wyzwania związane z infrastrukturą, innowacyjne technologie produkcji oraz scenariusze rozwoju sektora biogazu i biometanu do 2030 i 2050 roku, w tym ich zastosowanie w transporcie.

Kwestia energii jądrowej, oferującej stabilne dostawy energii o niskiej emisji CO2, również będzie przedmiotem analizy. Debata obejmie harmonogram realizacji inwestycji, standardy bezpieczeństwa, zarządzanie ryzykiem, koszty budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych, modele finansowania oraz długoterminowe strategie zarządzania odpadami, a także współpracę technologii jądrowych z OZE.

W erze cyfrowej transformacji dane odgrywają kluczową rolę w optymalizacji sektora energetycznego w Polsce, więc panel dyskusyjny skupi się na wyzwaniach związanych z prywatnością, bezpieczeństwem i integracją systemów, a także na roli sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w analizie danych, poprawie efektywności energetycznej oraz zarządzaniu ESG.

Sieci dystrybucyjne, kluczowy element systemu energetycznego, także znalazły się w programie kongresu. Dyskusja obejmie rolę inwestycji w rozbudowę i utrzymanie sieci, adaptację infrastruktury do zmiennych źródeł energii, nowoczesne technologie monitoringu i automatyzacji oraz współpracę państwa i sektora prywatnego w finansowaniu tych projektów.

Finansowanie energetyki, jako kluczowe wyzwanie dla Polski w kontekście zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej, wymaga znacznych inwestycji. Eksperci omówią aktualne źródła finansowania, wpływ polityki finansowej i gospodarczej, oraz innowacyjne modele inwestycyjne, wskazując potencjalne rozwiązania dla sektora energetycznego w Polsce.

Ciepłownictwo, kluczowe dla polskiego sektora energetycznego, również będzie przedmiotem debaty. Dyskusja skoncentruje się na technologiach zwiększających efektywność energetyczną, integracji OZE, współpracy publiczno-prywatnej oraz innowacjach w ciepłownictwie, aby wskazać najlepsze praktyki i rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju sektora.

Kongres będzie miejscem dyskusji na temat inwestycji, zysków oraz wyzwań związanych z przestawieniem produkcji na obsługę OZE i źródeł bezemisyjnych, a także potencjalnego wpływu przyszłych technologii na rozwój elektromobilności w Polsce.

Wśród uczestników Rady Programowej biorących udział w tworzeniu agendy znajdują się.:

  • Leszek Juchniewicz, Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, Przewodniczący Rady Programowej
  • Rafał Gawin, Prezes, Urząd Regulacji Energetyki
  • Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu
  • Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Cyfryzacji
  • Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Dariusz Marzec, Prezes Zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna
  • Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu, PSE S.A.
  • Sławomir Hinc, Prezes Zarządu, GAZ-SYSTEM
  • Grzegorz Lot, Prezes Zarządu, TAURON Polska Energia
  • Andrzej Modzelewski, CEO, E.ON Polska S.A.

Rada Programowa – https://konferencjaeuropower.pl/europower/rada-programowa/

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menedżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Materiał organizatora wydarzenia

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

NFOŚiGW przyznał blisko 309 mln zł z KPO na efektywność energetyczną i OZE w przedsiębiorstwach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał 14 umów w ramach programu "Efektywność energetyczna i OZE...

Naukowcy testują rośliny do oczyszczania toksycznych odcieków składowiskowych

Zespół badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Rzeszowskiego osiągnął obiecujące wyniki w oczyszczaniu odcieków składowiskowych za...

Eksperci UPWr komentują stan czystości wód w Polsce w kontekście raportu KE

Niedawno opublikowany raport Komisji Europejskiej wskazuje, że tylko 8,5% wód powierzchniowych w Polsce jest w dobrym stanie, co...

Grupa Orlen inwestuje w kształcenie inżynierów rozwoju

Orlen, Orlen Południe i Politechnika Śląska rozpoczynają strategiczną współpracę, obejmują patronat nad nowym kierunkiem studiów inżynierskich „Zrównoważona konsumpcja...

Ryby i raki pomogą w degradacji mikroplastiku?

Zespół naukowców z Wydziału Biologii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW jest współautorem badań, które pokazały, że żerowanie ryb...

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie...

Majchrowski: Termomodernizacja milionów nieruchomości w Polsce jest nieunikniona

Na powrót wstrzymanego z końcem zeszłego roku programu „Czyste Powietrze” czekali nie tylko właściciele budynków wymagających termorenowacji, ale...

Dwa polskie projekty na liście strategicznych inicjatyw surowcowych UE

Komisja Europejska ogłosiła listę 47 projektów strategicznych, które mają zabezpieczyć i zdywersyfikować dostawy surowców krytycznych na rynek europejski....