Będzie mniej jednorazowych przedmiotów z plastiku

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Ustawa ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku.

Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP, ustawa ma na celu wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży, zgodnie z dyrektywą single use plastic (SUP). W ramach nowelizacji, przewidziano obowiązek informowania konsumentów o szkodliwości wpływu na środowisko produktów jednorazowego użytku z plastiku, a także zakaz wprowadzania do obrotu produktów wymienionych w załączniku nr 7 dyrektywy UE oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe produkty z plastiku będą również musieli ponosić opłaty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych mających na celu ograniczenie stosowania plastiku.

Ponadto, wprowadzono opłatę za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom oraz zobowiązano punkty handlowe do zapewnienia alternatywy dla jednorazowych kubków z plastiku.

Źródło: prezydent.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zostaw komentarz