Instytucje finansowe pod presją zrównoważonego rozwoju

Finanse, grafika: ZielonyRozwoj.pl
Finanse, grafika: ZielonyRozwoj.pl
Czas1 min

„Zielona bankowość” nabiera rozpędu w walce ze zmianami klimatu – wskazują eksperci ośrodka analitycznego GlobalData. Potrzebne są jednak globalne standardy w zakresie raportowania oraz globalnie akceptowana podstawowa taksonomia. Firmy technologiczne już dziś oferują instytucjom finansowym narzędzia, które umożliwiają klientom śledzenie informacji z obszaru wpływu transakcji na środowisko np. poziom wyemitowanych zanieczyszczeń.

Walka ze zmianami klimatu, realizacja polityk klimatyczno-energetycznych oraz postępująca degradacja środowiska naturalnego powodują, że instytucje finansowe przekształcają swoje modele biznesowe. Banki znajdują się pod presją klientów domagających się przejrzystości i odpowiedzialności, a także inwestorów łączące ryzyka finansowe ze zrównoważonym rozwojem.

– Choć popyt na produkty zielonej bankowości znacznie przewyższa podaż, kluczem dla instytucji finansowych będzie zachowanie konsekwencji w budowaniu solidnej propozycji wartości zrównoważonej bankowości, która pozwoli im obronić istniejące relacje, poszerzyć udział w rynku i stworzyć zróżnicowanie oferty – wyjaśnia Shagun Sachdeva, Project Manager Disruptive Tech w GlobalData.

Sachdeva wskazuje, że potencjał zielonych i zrównoważonych finansów zostanie zmaksymalizowany, jeśli zostanie wdrożony spójny zestaw globalnych standardów raportowanie na temat wpływu na środowisko, czy globalnie akceptowana podstawowa taksonomia.

Firmy technologiczne opracowują rozwiązania, które pozwolą klientom ocenić korzyści płynące z danych inwestycji. GlobaData wskazuje m.in na ecolytiq, niemiecki startup zajmujący się zielonymi finansami. Opracował on kompleksowe rozwiązanie typu Sustainability-as-a-service (SaaS), aby umożliwić instytucjom finansowym oferowanie swoim klientom pomiarów m.in. śladów środowiskowych. Startup współpracuje z instytucjami finansowymi takimi jak Visa, Rabobank i Tink.

Doconomy, szwedzki startup fintech, stworzył kartę kredytową DO Black, która śledzi emisję CO2 z transakcji bankowych i ogranicza wpływ wydatków klientów na środowisko. Startup współpracował z takimi bankami jak Standard Chartered, Bank of the West i Commercial Bank of Ceylon.

Yayzy, brytyjski startup, stworzył platformę fintechową, aby pomóc bankom i firmom fintechowym włączyć dane dotyczące zrównoważonego rozwoju do danych transakcyjnych klientów. Oferuje użytkownikom zalecenia, jak łatwo zmniejszyć i zrównoważyć ślad węglowy banków za pomocą aplikacji mobilnej. Yayzy chwali się, że wspiera duże banki, takie jak Santander, BBVA i Deutsche Bank.

CO2 Connect (CO2X), startup z Singapuru, opracował rozwiązanie, które oferuje regionalnym małym i średnim firmom (MŚP) dostęp do usług zielonego finansowania poprzez automatyzację szacowania i raportowania emisji dwutlenku węgla. Współpracuje z takimi bankami jak OCBC i United Overseas.

Źródło: GlobalData / Grafika: ZielonyRozwoj.pl

Zostaw komentarz