Koncern z Japonii buduje w Polsce fabrykę pomp ciepła

Czas1 min

Spółka Daikin Europe N.V. rozpoczęła budowę nowej fabryki pomp ciepła w Łodzi. Jest to pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce. Inwestycja o wartości 300 milionów euro to największa inwestycja zagraniczna w Polsce w ostatnich latach. Do 2030 r. pozwoli na stworzenie 3 tys. nowych miejsc pracy.

Zakład powstanie na działce o powierzchni 320 000 m2. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 r., a nowa fabryka rozpocznie działalność w już lipcu tego samego roku. Jak czytamy, decyzja o ulokowaniu nowej fabryki w Polsce wiąże się z wieloma korzyściami – pozwoli firmie Daikin na dostęp do największych zasobów wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, da jej dostęp do innych rynków oraz możliwość korzystania ze stabilnych łańcuchów dostaw.

-Na początku lipca ubiegłego roku ogłaszaliśmy wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i kierownictwem firmy Daikin jej nową inwestycję w Ksawerowie koło Łodzi. Cieszę się, że już dziś rozpoczynamy realizację tego ważnego dla regionu i kraju przedsięwzięcia. To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – podkreślał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Daikin, jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie i lider rynku systemów pomp ciepła i klimatyzacji, a także filtracji powietrza, zwiększa produkcję energooszczędnych pomp ciepła, aby zaspokoić rosnący popyt na rozwiązania oparte na czystej energii w ramach transformacji energetycznej w Europie. Oczekuje się, że do roku 2025 rocznie w Europie będzie instalowanych co najmniej 3,5 miliona pomp ciepła, co oznacza wzrost o około 30% w skali roku.

Źródło: Daikin, Twitter

Zostaw komentarz