19 studentów z Hiszpanii, Włoch i Litwy, 2 studentów polskich oraz 9 wykładowców z uczelni zagranicznych z uczestniczyło w międzynarodowej szkole letniej dotyczącej implementacji zrównoważonych rozwiązań w budownictwie. Od 1 do 5 lipca 2024 r. wspólnie ze specjalistami z Politechniki Białostockiej oraz akademikami z uczelni partnerskich grupa zrealizowała zajęcia stacjonarne na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Kurs uzupełnią zajęcia online.
– Zrównoważone budownictwo to temat, na którym skupia się obecnie cały świat. Chodzi o to, żeby budować w sposób ekologiczny, przyjazny środowisku, ale również przyjazny użytkownikowi. Właśnie te zagadnienia poruszamy w kolejnej międzynarodowej szkole letniej w Politechnice Białostockiej. Nasza propozycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych inżynierów z całego świata. Zajęcia polegają na wymianie doświadczeń, praktycznych warsztatach oraz prezentacji naszych osiągnięć w tej dziedzinie, bo doświadczenia przyjeżdżających są zupełnie inne – mówi dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, prorektor ds. współpracy międzynarodowej w Politechnice Białostockiej oraz koordynatorka szkoły.
Koncepcja zrównoważonego budownictwa zawiera cały szereg działań, procesów oraz praktyk budowlanych, które wspierają środowisko pod względem ekonomicznym, społecznym oraz środowiskowym. Przemysł budowlany jest bowiem jednym z kluczowych w kontekście poprawy jakości życia społeczeństwa, ponieważ zgodnie z szacunkami odpowiada za ok. 40% zużycia energii, 30% emisji dwutlenku węgla, a także 40% produkcji odpadów stałych.
Naukowcy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej od lat pogłębiają naszą wiedzę w zakresie budownictwa pasywnego i mają na tym polu znaczące osiągnięcia. Chęć dzielenia się swoim doświadczeniem jest magnesem dla młodych ludzi, którzy podczas tzw. Blended Intensive Programme finansowanych w ramach Programu Erasmus+, mają okazję poznać zrównoważone budownictwo zarówno od strony projektowej i wykonawczej – czyli instalacji odpowiednich systemów inżynierii środowiska, jak i wkomponowania obiektów architektury pasywnej w przestrzeń przyjazną użytkownikowi oraz finansowych aspektów całości.
Poza udziałem w wykładach, laboratoriach i ćwiczeniach, uczestnicy szkoły letniej w Politechnice Białostockiej zwiedzali Białystok i Podlasie. Odbyli wizytę studyjną w fabryce firmy UNIHOUSE w Bielsku Podlaskim, która jest pionierem na polskim rynku w produkcji nowoczesnych budynków modułowych w szkielecie drewnianym. W czwartkowe popołudnie Marta Orpik i Izabela Karpińska (DPM) zorganizowały studentom gry terenowe na kampusie PB, który były doskonałą okazją do integracji i podniesienia umiejętności współpracy w grupie. Wszyscy chętni mogli również wziąć udział w zajęciach sportowych zorganizowanych przez dr n. med. inż. Jolantę Zuzdę.
W realizację programu Blended Intensive Programme „Effective Solutions for Sustainable Buildings” (ESSB) zaangażowani byli pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku: dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, dr inż. Beata Biernacka, dr inż. arch. Dorota Gawryluk, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, dr inż. Beata Sadowska, dr inż. Anna Werner-Juszczuk, dr hab. inż. Tomasz Teleszewski, a także wykładowcy z uczelni partnerskich: University of Bologna (Włochy), University of Florence (Włochy), Universidad Politécnica de Madrid (Hiszpania), University of Naples Federico II (Włochy) oraz University of Cordoba (Hiszpania).
Źródło: Politechnika Białostocka