Na Mazowszu otwartą kolejną farmę wiatrową. Instalacja ma moc 48 MW

Czas3 min

Farma Wiatrowa Juniewicze to już czwarta farma wiatrowa zrealizowana w Polsce przez OX2, czołowego dewelopera OZE oraz lidera pod względem przeprowadzonych inwestycji wiatrowych w Europie. 16 turbin wiatrowych o łącznej mocy 48 MW, zasilać będzie rocznie około 32 tys. gospodarstw domowych. 22 maja odbyło się oficjalne otwarcie FW Juniewicze na Mazowszu.

Inwestycja została zrealizowana w gminie Huszlew na terenie powiatu łosickiego. Farma wiatrowa będzie produkować rocznie około 139 GWh. Ta ilość energii pozwoli zasilić blisko32 tys. gospodarstw domowych, co pozwoli uniknąć emisji około 22 tys. ton CO2 każdego roku.

– Farma wiatrowa Juniewicze to kolejny już krok OX2 na rozwijającym się i dynamicznym rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Będziemy nadal rozwijać naszą organizację oraz portfel projektów OX2 w Polsce, przyczyniając się tym samym do ograniczenia emisji CO2 i dekarbonizacji.– powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.

OX2 odpowiedzialna była za rozwój oraz za budowę Farmy Wiatrowej Juniewicze dla inwestora Octopus Energy Generation, a obecnie odpowiada za techniczne i komercyjne zarządzanie farmą wiatrową. Inwestycja składa się z 16 turbin wiatrowych, o mocy 3 MW każda .Całkowita wysokość każdego z wiatraków sięga niemal 180 metrów, na co składają się 120-metrowe wieże oraz łopaty o długości 60 metrów.

– Rozwijamy w Polsce portfolio projektów wiatrowych, fotowoltaicznych oraz magazynów energii o łącznej mocy ponad 3 GW. Farma Wiatrowa Juniewicze to nasz największy zrealizowany do tej pory  projekt wiatrowy w Polsce. To także kolejny krok w stronę zwiększenia dostępności zielonej energii, a także zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym– podkreśla Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 Polska.

Farma wiatrowa Juniewicze jest czwartą elektrownią wiatrową zrealizowaną przez OX2 w Polsce. Firma do tej pory oddała do użytkowania farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 130 MW. W budowie są trzy kolejne projekty w Wysokiej, Kraśniku i Bejscach o łącznej mocy ponad 106 MW. Podobnie jak we wszystkich regionach, w których OX2 rozwija projekty, również w gminie Huszlew firma rozwinęła lokalną infrastrukturę i wspierała lokalną społeczność.

Otwarcie Farmy Wiatrowej Juniewicze, fot. OX2
Otwarcie Farmy Wiatrowej Juniewicze, fot. OX2

– Cieszę się, że mogliśmy aktywnie włączyć się w życie gminy i mieszkańców. Dzięki świetnej współpracy z Zespołem Szkolno-Wychowawczym w Huszlewie mieliśmy okazję nie tylko stworzyć nowe przestrzenie przyjazne uczniom, ale także zorganizować lekcje i warsztaty dla uczniów na temat odnawialnych źródeł energii. Dobra współpraca z lokalnymi władzami umożliwiła nam też przebudowę łącznie niemal 18 km dróg, które będą służyć mieszkańcom–powiedziała Aneta Pochroń, kierownik ds. budowy w OX2 Polska.

W trakcie realizacji inwestycji OX2 wybudowało również plac zabaw z miasteczkiem rowerowym oraz siłownię plenerową przy Zespole Szkolno-Wychowawczym w Huszlewie. We współpracy z gminą Huszlew, firma współfinansowała również zakup nowego autobusu szkolnego, a także zakupiła 17 rowerów dla uczniów szkoły.

Na kluczową rolę odnawialnych źródeł energii w procesie transformacji energetycznej, ale też budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski zwrócił uwagę Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie  Klimatu i Środowiska w przesłanym liście gratulacyjnym.

– Priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest zapewnienie odpowiednich warunków do dalszego, dynamicznego i zrównoważonego rozwoju OZE, które będzie zasilało tanią i czystą energią gospodarstwa domowe i przemysł w Polsce. Naszym celem i zobowiązaniem jest przyspieszenie transformacji energetycznej ponieważ tego oczekują polskie rodziny i przedsiębiorcy – podkreślił Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Juniewicze odbyło się 22 maja 2024 r. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firmy, w tym prezes OX2 – Paul Stormoen, prezes OX2 w Polsce – Katarzyna Suchcicka, Aneta Pochroń –kierownik ds. budowy w OX2, także przedstawiciele lokalnych władz: Stanisław Stefaniuk – Wójt Gminy Huszlew, Dariusz Wojtczuk – Wójt Gminy Olszanka oraz Bożena Niedzielak – Starosta Powiatu Łosickiego.

OX2 zbudowała w Polsce portfolio projektów o łącznej mocy około 3,1 GW, na które składają się projekty wiatrowej o mocy blisko 850 MW, fotowoltaiczne o mocy ponad 1,7 GW oraz magazyny energii o mocy ponad 550 MW. Obecnie firma realizuje budowę trzech kolejnych projektów wiatrowych oraz farmy fotowoltaicznej.

Źródło: OX2

- REKLAMA-spot_img
- REKLAMA -

Najnowsze

- REKLAMA -

Zainteresuje Cię

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyzwaniach transformacji energetycznej i rozwoju obszarów wiejskich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło raport dotyczący głównych wyzwań stojących przed współczesnymi obszarami wiejskimi w kontekście globalnych...

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego...

Polska wyznacza kierunki europejskiej polityki surowcowej podczas prezydencji w Radzie UE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało w Krakowie konferencję wysokiego szczebla poświęconą bezpieczeństwu dostaw surowców krytycznych, gromadząc przedstawicieli rządów,...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia: Nowe przepisy nie zakazują spalania drewna w gospodarstwach domowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalne wyjaśnienie w sprawie nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego, dementując pojawiające się w...

Zziemi.pl – innowacyjna platforma skracająca łańcuchy dostaw żywności powstała w ramach doktoratu wdrożeniowego

Krzysztof Solarz, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra i doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, stworzył platformę zziemi.pl –...

Arktyczne badania polskich naukowców kluczem do zarządzania zasobami wodnymi w obliczu zmian klimatu

Międzynarodowy zespół naukowców z Polski, w którym wiodącą rolę odegrali eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, opublikował przełomowe wyniki badań...

Elektryczna mobilność w Poznaniu. Wyzwania i perspektywy transformacji transportu miejskiego na drodze dekarbonizacji

Elektryczna mobilność (EM) stanowi kluczowy element transformacji w kierunku zrównoważonego transportu miejskiego, co potwierdzają wyniki międzynarodowego projektu badawczego...

Raport URE: Znaczący wzrost produkcji energii w małych instalacjach OZE w 2024 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedstawił coroczny raport dotyczący wytwarzania energii elektrycznej w małych instalacjach odnawialnych źródeł energii (MIOZE)....