Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna Lightsource bp gotowa do komercyjnej działalności

Instalacja fotowoltaiczna, fot. KGHM
Instalacja fotowoltaiczna, fot. KGHM
Czas1 min

Lightsource bp osiąga kolejny etap w rozwoju działalności w Polsce, uruchamiając komercyjnie projekt Kotuń o mocy 40 MW.

Od rozpoczęcia działalności w Polsce pod koniec 2020 roku, spółka Lightsource bp osiągnęła duże postępy w realizacji projektów – ich łączna moc wynosi dziś 3,2 GW. Obecnie w realizacji są projekty fotowoltaiczne o mocy 50 MW a zespół ekspertów i specjalistów liczy dziś już ponad 30 pracowników. To jednak nie koniec –  Lightsource bp nie ustaje w wysiłkach by stać się uznanym liderem energii odnawialnej w Polsce.

Osiągnięcie przez projekt fotowoltaiczny Kotuń (Województwo Wielkopolskie) gotowości komercyjnej oznacza rozpoczęcie obowiązywania długoterminowej umowy zakupu energii między koncernem Microsoft a Lightsource bp, podpisanej we wrześniu 2023. Umowa ta dotyczy projektu fotowoltaicznego o mocy 40 MWac i przyczynia się do dalszej dekarbonizacji polskiej sieci energetycznej, wspierając jednocześnie cel Microsoftu, którym jest przestawienie do 2025 roku w 100% działalności na zieloną energię odnawialną.

W kontekście jednej z najbardziej emisyjnych sieci energetycznych w UE, energia odnawialna w Polsce odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych.

Michał Głowacki, Dyrektor Krajowy Lightsource bp w Polsce, skomentował:

„Energia słoneczna ma ogromne znaczenie dla transformacji energetycznej Polski. Projekty solarne, które rozwijamy, są częścią tej historycznej przemiany. Farma fotowoltaiczna Kotuń,  jest naszym pierwszym znaczącym wkładem w realizację krajowych celów dekarbonizacji i umacnia naszą pozycję na rynku energii odnawialnej. Nasza umowa zakupu energii z firmą Microsoft jest tego najlepszym przykładem.”

Źródło: Lightsource bp