Prawie 120-letnia elektrownia wodna w Gubinie zyska drugie życie

fot. PGE Energia Odnawialna
Czas1 min

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin pozwoli jej nie tylko pracować przez kolejne co najmniej 40 lat, ale nawet zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 10%. PGE Energia Odnawialna wymienia w niej trzy turbiny. Prace modernizacyjne przebiegają zgodnie z planem i potrwają do końca marca 2024 roku.

Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce. Została wybudowana w 1905 roku na stopniu wodnym piętrzącym wody rzeki Nysa Łużycka płynącej między polskim Gubinem i niemieckim Guben. PGE Energia Odnawialna, do której należy elektrownia, wymienia w niej wszystkie trzy hydrozespoły wraz z zapleczem technologicznym. Najstarsza z trzech wymienianych turbin zostanie niedługo jako zabytek wyeksponowana przed budynkiem elektrowni.

– Prace modernizacyjne są mocno zaawansowane i potrwają do końca marca 2024 roku. Po ich zakończeniu Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne przynajmniej 40 lat. Jednocześnie o około 10% zwiększy się jej wydajność – do 4000 MWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na prąd ok. 2000 gospodarstw domowych – powiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Elektrownia w Gubinie przechodziła modernizację po raz ostatni w połowie lat 70. minionego wieku. Obecnie na obiekcie prowadzone są roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin, w których zostały zamontowane konstrukcje krzywaków wraz ze stożkami. Wykonawca prac remontowych realizuje prace związane z produkcją korpusów turbin, przekładni oraz łopat aparatu kierowniczego i wirnika. Następnie rozpoczną się dostawy generatorów wraz z urządzeniami w zakresie elektryki i automatyki.

Grupa PGE zarządza obecnie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW.

Projekt „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” korzysta z dofinansowania o łącznej wartości blisko 8 mln zł otrzymanego w proporcji 85% z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz 15% ze środków budżetu państwa. Celem programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu.

Źródło: PGE Energia Odnawialna