Raport NIS2 dla sektora energetyki w Polsce

Oszczedności energii, energia, energetyka, zrównoważony rozwój, źródło: Rosy from Pixabay
Źródło: Rosy from Pixabay
Czas1 min

EY Polska przedstawia Raport NIS2 dla sektora energetyki w Polsce – niezastąpione źródło informacji dla wszystkich podmiotów, które stawiają czoła wyzwaniom związanym ze zbliżającym się terminem wdrożenia dyrektywy NIS2.

Niniejszy raport ma na celu przedstawienie aktualnego stanu dojrzałości sektora energetycznego w kontekście implementacji dyrektywy NIS 2. W raporcie zarysowujemy również główne wyzwania sektora związane z dyrektywą oraz przedstawia propozycje rozwiązań dla sektora energetyki w zakresie wdrożenia NIS2 w Polsce. Pokazuje jasny obraz potencjalnie wymaganych dostosowań. 

Warto pamiętać, że choć termin na wdrożenie dyrektywny NIS2 upływa już w październiku 2024 roku, osiągnięcie końcowego celu – poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa w kluczowych sektorach gospodarki, jest równie ważne jak terminowe wdrożenie dyrektywy.

Sektor energetyczny odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia planowania strategicznego oraz bezpieczeństwa państwa. Jak zwracamy uwagę w raporcie, jest on także celem licznych cyberataków. Dlatego regulacja kwestii cyberbezpieczeństwa w tym sektorze jest niezwykle istotna – mówi Justyna Wilczyńska-Baraniak z EY Polska, Kancelaria EY Law, Własność Intelektualna, Technologie i Dane Osobowe, Partner, Adwokat

Jakie podmioty z sektora energetyki obejmie NIS2?

Sektor energetyczny skupia wiele podmiotów różniących się od siebie zarówno przedmiotem działalności jak i rozmiarem. Wszystkie będą jednak objęte przepisami dyrektywy NIS2. 

Sektor energetyczny przechodzi w ostatnich latach intensywną transformację w kierunku szerokiego zastosowania technologii informacyjnych. Digital Energy to przyszłość sektora energetycznego, która wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami dla rynku. 

Technologia cyfrowa i dane mają ogromny potencjał, aby przyspieszyć przejście na czystą energię. Mogą one pomóc włączyć więcej odnawialnych źródeł energii do systemów elektroenergetycznych i zwiększyć niezawodność sieci. Pozwalają zwiększyć również efektywność energetyczną i materiałową przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji w różnych sektorach – wskazał Jarosław Wajer EY Polska, Consulting, Partner, Lider Działu Energetyki w Polsce oraz regionie CESA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów EY Polska, przygotowali specjalny raport dla sektora energetyki. Przedstawiono w nim:

  • Ocenę dojrzałości sektora energetycznego w perspektywie nadchodzącej implementacji NIS 2;
  • Główne wyzwania sektora energetycznego związane z NIS 2;
  • Omówienie wpływu NIS 2 na inne regulacje sektora energetycznego;
  • Zidentyfikowane wyzwania dla sektora energetyki związane z implementacją dyrektywy NIS 2;
  • Propozycje rozwiązań dla sektora energetyki i w zakresie implementacji NIS 2 w Polsce;
  • Analizę wiodących trendów i zagrożeń związanych z digitalizacją sektora energetycznego.

Źródło: EY Polska