Uruchomiono dwie duże farmy fotowoltaiczne w Polsce

Czas1 min

Władze Energi Wytwarzanie, spółki zależnej Grupy Orlen, poinformowały o uruchomieniu dwóch farm fotowoltaicznych: PV Wielbark o mocy 62 MW w województwie warmińsko-mazurskim oraz PV Gryf o mocy 25 MW w województwie wielkopolskim.

Inwestycje te umożliwią zasilenie zieloną energią ponad 43 tysiące gospodarstw domowych. Łączna wartość inwestycji wyniosła około 260 mln zł. Do końca 2022 roku planowana jest rozbudowa farmy w Wielbarku, co pozwoli na zwiększenie mocy do 70 MW. W przyszłym roku w sąsiedztwie farmy Gryf powstaną kolejne instalacje o łącznej mocy około 68 MW.

Prezes Zarządu PKN ORLEN, Daniel Obajtek, podkreśla, że inwestycje w OZE są kluczowe dla transformacji energetycznej kraju oraz zapewnienia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. W ciągu najbliższych 10 lat planuje przeznaczyć ponad 50 mld zł na projekty związane z OZE, zwiększając moce w tym sektorze do 9 GW. Obecnie Grupa ORLEN ma zainstalowane moce fotowoltaiczne o łącznej mocy około 97 MW, a realizacja kolejnych projektów pozwoli na ich znaczne zwiększenie.

Farma fotowoltaiczna PV Wielbark składa się z około 150 tysięcy modułów PV o mocy jednostkowej do 530 W oraz ponad 300 inwerterów. Do jej budowy wykorzystano około 2,5 tysiąca ton stali. Farmę zlokalizowano na terenie o powierzchni 119 hektarów, na glebach o jednej z najniższych klas. Pierwsze panele o mocy około 12 MW zostały podłączone do sieci elektroenergetycznej w drugiej połowie 2022 roku. Modernizacja pobliskiego Głównego Punktu Zasilania – GPZ Wielbark była niezbędna do podłączenia pozostałych paneli. Do końca 2023 roku planowana jest rozbudowa farmy w Wielbarku o dodatkowe 8 MW, co pozwoli na zasilenie blisko 35 tysięcy gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna PV Gryf składa się z około 50 tys. modułów PV i znajduje się na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego w gminie Przykona, w Wielkopolsce. Na tym samym obszarze działa również farma wiatrowa o mocy 31 MW oraz mała instalacja fotowoltaiczna o mocy około 1 MW, które należą do koncernu.

Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnych farm fotowoltaicznych Grupy ORLEN na terenie gminy Przykona, PV Mitra o mocy 65 MW oraz PV Żuki o mocy 2,4 MW. Po ich uruchomieniu wszystkie instalacje odnawialne na tym terenie zabezpieczą energię elektryczną dla prawie 90 tysięcy gospodarstw domowych.

Źródło: PKN Orlen

Zostaw komentarz